REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Małopolska odnowi 52 zabytkowe kapliczki jeszcze w tym roku

  • Autor: PAP
  • 25 maj 2022 11:35
Małopolska odnowi 52 zabytkowe kapliczki jeszcze w tym roku
Małopolska odnawia zabytkowe kapliczki, fot. Unsplash

Samorząd Małopolski przeznaczył 550 tys. zł z budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Uda się uratować 52 kapliczki, przydrożne krzyże czy figury świętych z regionu.

REKLAMA

  • Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu "Kapliczki Małopolski".
  • Jak przekazał wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, zarząd województwa zatwierdził wyniki tego konkursu.

Konkurs grantowy skierowany jest do samorządów podejmujących w bieżącym roku prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy kapliczkach zlokalizowanych na ich terenie. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi.

Samorządy mogły zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi.

Jedna gmina lub powiat mogły zgłosić do konkursu maksymalnie dwa obiekty. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 25 tys. zł, i nie powinna przekroczyć 60 proc. kosztów realizacji całości prac.

Według władz województwa projekt "Kapliczki Małopolski" od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji komisja konkursowa wybrała 52 zadania, które zatwierdził zarząd województwa. Sejmik przekazał na ten cel dotację w łącznej wysokości 550 tys. zł.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu, konserwację przejdą często zaniedbane kapliczki, figury świętych i przydrożne krzyże. Prace konserwatorsko-restauratorskie zostaną przeprowadzone m.in. przy drewnianej kapliczce słupowej z 1880 r. w Jelczy, przydrożnej kapliczce sprzed I wojny światowej w Krzywopłotach oraz kamiennej kapliczce z XVIII w. z figurą św. Wawrzyńca w Książu Wielkim.

W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczki Małopolski" od 2009 roku uratowano od zniszczenia ponad 570 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa. Samorząd Małopolski udzielił dofinansowania na ten cel na łączną kwotę 5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie