×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małopolska wyda miliony na ścieżki rowerowe i parkingi

  • Autor: PAP
  • 27 cze 2018 14:36
  • Aktualizacja: 27 cze 2018 14:44
fot. pixabay.com

15,5 mln zł to koszt budowy 30 km dróg rowerowych i 19 parkingów bike&ride, które do czerwca 2020 r. mają powstać w siedmiu małopolskich gminach. W środę w małopolskim urzędzie marszałkowskim w Krakowie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji.

REKLAMA

Sygnatariuszami dokumentu, gwarantującego 12 mln zł unijnego dofinansowania projektu (pozostałe 3,5 mln zł to wkład własny gmin) są marszałek Małopolski Jacek Krupa oraz burmistrz Słomnik (lider projektu) Paweł Knafel.

Gminy, w których będą realizowane budowy, znajdują się niedaleko Krakowa, to Słomniki, Krzeszowice, Miechów, Charsznica, Gołcza, Iwanowice, Sułoszowa.

"Powstające ścieżki mają sprawić, by codziennie kilkaset samochodów pozostało w garażach" - powiedział burmistrz gminy Słomniki Paweł Knafel, który podkreślał konieczność ochrony środowiska.

Burmistrz zaznaczył, że ścieżki mają znaczenie komunikacyjno-transportowe i zapewnią dogodny dojazd do parkingów przy peronach kolejowych, oraz do ważnych budynków użyteczności publicznej, np. ośrodka zdrowia, szkoły w Słomnikach.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa ocenił, że projekt jest wyjątkowy, ponieważ został przygotowany przez kilka gmin. "Najczęściej projekty składane są przez pojedyncze gminy lub powiaty. W tym przypadku rzeczywiście jest to projekt wspólny" - powiedział.

Dodał, że - zgodnie z planami - w najbliższych latach sieć tras rowerowych w Małopolsce będzie liczyć 1 tys. km.

Słomniki, Miechów, Charsznica, Gołcza, Iwanowice, Sułoszowa i Krzeszowice wspólnie wybudują prawie 30 km dróg rowerowych. Ścieżki rowerowe będą oznakowane, a poruszając się nimi będzie można dotrzeć m.in. do rowerowych węzłów przesiadkowych.

We wszystkich gminach powstanie 19 parkingów bike&ride, na których zmieści się 126 jednośladów. Tam też można będzie przesiąść się na inny środek transportu, np. komunikację miejską czy pociąg. Na terenie trzech nowych parkingów park&ride znajdzie się miejsce dla 76 samochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie