×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małopolskie Centrum Nauki coraz bardziej realne

  • Autor: PAP
  • 22 cze 2018 16:42
Małopolskie Centrum Nauki coraz bardziej realne
fot. unsplash

Umowę na wykonanie dokumentacji projektowej Małopolskiego Centrum Nauki podpisano w piątek w Krakowie. Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na 2022 rok.

REKLAMA

Umowę podpisali marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Anna Stryszewska-Słońska - prezes zarządu biura projektowego Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, które w lutym wygrało międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki.

"Mogę powiedzieć, że projekt MCN wchodzi w fazę realizacyjną. Skończyliśmy tok przygotowania tej inwestycji, niezwykle trudnej z punktu widzenia merytorycznego, ponieważ jest to przedsięwzięcie nietypowe, o charakterze edukacyjnym i promującym naukę" - powiedział marszałek Jacek Krupa.

Jak mówił, Małopolskie Centrum Nauki dla adeptów nauki w różnym wieku ma być miejscem, w którym będą mogli "zafascynować się nauką i w sposób namacalny dotknąć najważniejszych problemów naukowych II dekady XXI wieku". Jak zaznaczył: "Od początku zakładaliśmy, że ten projekt nie będzie kopią ani naśladownictwem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, że będzie miał charakter regionalny i będzie nawiązywał zarówno od strony architektonicznej, jak i merytorycznej do zasobów regionalnych" - zaznaczył.

Z kolei przedstawicielka biura projektowego Anna Stryszewska-Słońska stwierdziła, że dla architektów takie projekty, jak Małopolskie Centrum Nauki, są "tematami marzeń", ponieważ nie są to powtarzalne budynki, tylko jednorazowe koncepcyjne projekty.

Podczas uroczystości podpisania umowy przedstawiono także informacje na temat mobilnej wystawy MCN, która od jesieni będzie odwiedzać wszystkie małopolskie gminy. Na pokładzie 13-metrowej naczepy znajdzie się kilkanaście interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatowa, w której prowadzone będą zajęcia edukacyjne. Wystawa poświęcona będzie tematowi powietrza.

Jak poinformował dyrektor MCN Piotr Szymański, naczepa pomieści jednocześnie do 25 zwiedzających i w ciągu 4 lat odwiedzi wszystkie 182 małopolskie gminy. Oznacza to, że wystawę odwiedzi co najmniej 75 tys. uczniów.

Architektura zwycięskiego projektu budynku Małopolskiego Centrum Nauki odnosi się do uwarunkowań kulturowych, lokalizacyjnych i krajobrazowych otaczającego terenu. Głównym odniesieniem jest zespół Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz podlegające ochronie konserwatorskiej elementy historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Dominantę budynku ukształtowano od strony północnej. W kierunku południowym gmach w obrysie trójkąta otwiera się na teren parku oraz płynnie schodzi w kierunku pasa startowego. Dach zaplanowano jako zieloną, porośniętą trawą trybunę, z której będzie można obserwować pokazy lotnicze, widowiska plenerowe czy eksperymenty naukowe odbywające się na pasie startowym. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, budynek w części będzie zagłębiony w terenie.

Atutem budynku jest również innowacyjne podejście do efektywności energetycznej; ma on m.in. korzystać z tzw. energii gruntu, która w lecie będzie chłodzić budynek, a w zimie dodatkowo go ogrzewać.

Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego utworzoną uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego w listopadzie 2017 r.

Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na 2022 rok. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw.

Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie