×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małopolskie Centrum Nauki zmienia nazwę na Cogiteon. Otwarcie obiektu w 2022 r.

  • Autor: PAP
  • 28 sie 2018 09:12
  • Aktualizacja: 28 sie 2018 09:14
fot. pixabay.com

Cogiteon, od łacińskiego „cogito” czyli „myśleć”, to nowa nazwa Małopolskiego Centrum Nauki, które w 2022 roku zostanie otwarte w Krakowie – zdecydował sejmik województwa. Instytucja pierwszą mobilną wystawę otworzy już tej jesieni.

REKLAMA

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa wyjaśnił, że nowa nazwa instytucji nawiązuje zarówno do łacińskiego słowa "cogito", jak i sentencji Kartezjusza "Myślę, więc jestem" oraz cyklu poetyckiego "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta. Nowa nazwa czerpie również z greki o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych - do "odeonu".

"Wszystko to ma niebagatelne znaczenie, ponieważ centrum w Krakowie ma edukować o człowieku w sieci relacji i powiązań, ale również łączyć naukę ze sztuką" - dodał Krupa.

Jak zaznaczył, dotychczasowa, tymczasowa nazwa Małopolskiego Centrum Nauki, nie wyróżniała się spośród innych. Dlatego poniedziałek sejmik województwa nadał instytucji nową nazwę - Cogiteon. "Chcemy nadać naszej instytucji unikalną tożsamość. Pozwolić użytkownikom skojarzyć centrum z humanizmem, wiedzą i sztuką. Żadne znane centrum nauki nie używa słowa związanego z +cogito+. To również było istotne" - wyjaśnił Krupa.

Cogiteon w Krakowie jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego utworzoną uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego w listopadzie 2017 r.

Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na 2022 rok.

Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw. Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie