REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni będzie mieć nową siedzibę

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2022 15:55
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni będzie mieć nową siedzibę
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni będzie mieć nową siedzibę, fot. shutterstock

Jesienią 2023 roku będzie gotowa nowa siedziba Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Inwestycja o wartości ponad 22 mln zł zostanie zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

REKLAMA

Placówka będzie działać jako nowy oddział instytucji kultury województwa małopolskiego Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. W poniedziałek jej przedstawiciele podpisali umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowego obiektu z firmą Arco System.

Jak podkreślił podczas uroczystości wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, za niespełna dwa lata Muzeum Pożarnictwa w Alwerni zyska nowoczesny obiekt. "To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu i turystów odwiedzających Małopolskę, którzy będą mogli odwiedzać muzeum i podziwiać zebrane tam zbiory związane z historią straży pożarnej" - wskazał.

Obecnie placówka mieści się w budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie prezentowana jest kolekcja licząca ponad 1,8 tys. eksponatów.

W ramach projektu powstanie nowoczesny budynek z trzema kondygnacjami o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 2,3 tys. m kw., wkomponowany w istniejącą zabudowę i teren. Gmach spełni wszystkie wymagania stawiane przed muzeami o profilu technicznym, będzie też przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W nowej siedzibie zaplanowano także zaplecze do prowadzenia działalności edukacyjnej.

Dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec Marek Bębenek przekazał, że siedziba Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa powstanie przy ul. Korycińskiego 10 w Alwerni.

Według niego nowoczesny obiekt umożliwi odpowiednie wyeksponowanie istniejącej kolekcji muzeum pożarnictwa oraz stworzenie właściwych warunków dla zabezpieczenia jego zbiorów. "W ramach projektu nastąpi kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego o znaczeniu krajowym, w tym poprawa stanu zachowania kilkunastu muzealiów przeznaczonych do eksponowania na wystawach stałych" - wskazał przedstawiciel placówki.

Zakończenie budowy przewidziano na jesień 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł, z czego dofinansowanie z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 to przeszło 8 mln zł. Reszta pochodzi z budżetu województwa małopolskiego i gminy Alwernia.

Przy okazji podpisania umowy na budowę nowej siedziby placówka w Alwerni wzbogaciła się o nowy eksponat - Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice przekazał do jej zbiorów wóz ratowniczo-gaśniczy używany dotąd na krakowskim lotnisku.

Wóz strażacki typu 6X 6 amerykańskiej produkcji powstał specjalnie na potrzeby akcji gaśniczych na lotniskach. W Kraków Airport służył od 1989 roku.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało w 1953 roku z inicjatywy Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego, ówczesnego naczelnika tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki pasji kolejnych pokoleń strażaków udało się zebrać kolekcję ponad 1,8 tys. eksponatów z całego regionu. Wśród nich są unikatowe strażackie wozy konne, samochody pożarnicze, ale też medale, plakietki, fotografie i zbiory filatelistyczne.

Na początku 2020 roku władze województwa, gminy Alwernia oraz tamtejszej OSP podpisały list intencyjny zakładający włączenie zbiorów Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa, jako oddziału, w strukturę istniejącej instytucji kultury województwa małopolskiego Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Zdaniem sygnatariuszy pozwoli to w lepszy sposób zarządzać kolekcją, a także zapewnić środki finansowe na rzecz dalszej konserwacji i rozwijania zbiorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie