×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małopolskie stawia na nowe budki lęgowe dla jerzyków

  • Autor: PAP
  • 06 maj 2022 14:45
Małopolskie stawia na nowe budki lęgowe dla jerzyków
Małopolskie stawia na nowe budki lęgowe dla jerzyków, fot. shutterstock

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej oraz uczniowie z Oświęcimia zadbali o ptasich sąsiadów. Służby prasowe władz obu miast podały w piątek, że przy szkołach zamontowane zostały budki dla nich. Domki lęgowe dla jerzyków zawisły też na kalwaryjskim magistracie.

REKLAMA

- Budki lęgowe w Kalwarii Zebrzydowskiej czekają już na jerzyki. Zawisły na budynku urzędu miasta i szkoły podstawowej. Jerzyki przylatują do Polski z afrykańskich zimowisk w maju, a odlatują w sierpniu. Zagrożeniem dla tych ptaków są remonty budynków, zwłaszcza termomodernizacje. Po zamknięciu wszelkich szczelin, jerzyki tracą miejsca, gdzie mogą założyć gniazda i bezpiecznie odbyć lęgi - powiedział rzecznik kalwaryjskiego magistratu Tomasz Baluś.

Urzędnik przypomniał, że jerzyki są sprzymierzeńcami ludzi w walce z dokuczliwymi owadami, szczególnie komarami. Aby wykarmić siebie i swoje młode, chwytają ogromne ich liczby.

- W projekt "Jerzyk - nasz skrzydlaty sąsiad" włączyły się szkoły. Jednym z jego celów, poza ochroną tych ptaków, jest wymiar edukacyjny. Dla uczniów przygotowano m.in. scenariusz lekcji. Sam projekt został bardzo ciepło przyjęty, dlatego w przyszłym roku planujemy zakup kolejnych budek, które tym razem trafią do mieszkańców. Mamy nadzieję, że duża kolonia jerzyków osiedli się w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej - powiedział Baluś.

40 domków dla ptaków oraz owadów miododajnych przygotowali także uczniowie z oświęcimskiej szkoły podstawowej nr 9. - Większość z nich została zawieszona na drzewach w rejonie szkoły. Część przekazano do zaprzyjaźnionego przedszkola, a kilka podarowanych urzędowi Miejskiemu zawisło już w parku Pokoju na osiedlu Chemików - powiedziała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie