REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małopolskie z milionami na rekreacyjne zbiorniki wodne

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2018 16:06
Małopolskie z milionami na rekreacyjne zbiorniki wodne
fot. unsplash

Zarząd województwa małopolskiego przeznaczył ponad 100 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na inwestycje związane z zagospodarowaniem otoczenia zbiorników wodnych i przystosowaniem ich do funkcji rekreacyjnych.

REKLAMA

Wśród 27 zakwalifikowanych projektów są inwestycje przy takich sztucznych zbiornikach wodnych jak: Klimkówka, Jezioro Dobczyckie, Zalew Świnna Poręba, Jezioro Rożnowskie, Jezioro Czchowskie, a także zalew w Przylasku Rusieckim.

Jak poinformował w piątek wicemarszałek Stanisław Sorys, dzięki środkom unijnym z RPO w otoczeniu tych zbiorników powstaną nowe atrakcje: centra rekreacji i wypoczynku, ścieżki zdrowia, trasy rowerowe i do uprawiania narciarstwa biegowego oraz punkty widokowe.

- Z każdym rokiem przybywa osób, które odwiedzają Małopolskę. Coraz więcej z nich dociera do miejsc mniej popularnych, leżących poza utartymi szlakami. Konkurs, który właśnie rozstrzygnęliśmy ma sprawić, że nasze sztuczne zbiorniki wodne staną się ciekawą propozycją, szczególnie dla osób szukających aktywnych form wypoczynku - ocenił Sorys.

Na realizację 27 zwycięskich projektów zarząd województwa małopolskiego przeznaczył ponad 100 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wśród wybranych projektów znalazła się m.in. budowa centrum rekreacji i wypoczynku nad potokiem Paleczka w Zembrzycach. Na stworzenie bazy do aktywnego wypoczynku gmina Zembrzyce otrzymała blisko 6 mln zł, za co powstaną boiska: do badmintona, piłki plażowej oraz wspólne boisko do koszykówki, tenisa i siatkówki. Wokół obiektu zostanie poprowadzona trasa rowerowa, z której będą mogli też korzystać rolkarze. Powstanie strefa rozrywki, z placem widokowym, sceną i wiatami biesiadnymi, a także tężnia solankowa.

Gminy Czchów, Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem otrzymały dotację na urządzenie sąsiedztwa Jeziora Rożnowskiego. W Czchowie powstanie pole namiotowe i kamperowe, a także strefa rekreacyjna, w której znajdzie się m.in. scena, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, platforma wędkarsko-widokowa.

Gmina Łososina Dolna nad brzegiem jeziora w Tegoborzy, zbuduje aleję sportu przeznaczoną do jazdy na wrotkach, rolkach, deskorolkach, do biegania i ogólnej rekreacji, a także ściankę wspinaczkową, boisko do piłki nożnej, skatepark, tor rowerowy, plac zabaw i wodny plac zabaw dla dzieci oraz ścieżkę zdrowia z siłownią na świeżym powietrzu. Gmina Gródek nad Dunajcem zrealizuje inwestycje w samym Gródku nad Dunajcem oraz w Bartkowej-Posadowej. Wszystko ma być gotowe za ponad 2,5 roku.

O otoczenie Jeziora Klimkówka zadbają gminy: Ropa, Sękowa oraz powiat Gorlicki. Nad zbiornikiem powstanie kilkusetmetrowa ścieżka rowerowa, plaże, pływające pomosty, a także ścieżki narciarstwa biegowego o łącznej długości ponad 7 km.

Kąpielisko powstanie też w krakowskiej Nowej Hucie nad zalewem w Przylasku Rusieckim. Rozbudowane będą też ścieżki pieszo-rowerowe w sąsiedztwie zbiornika

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie