×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Malowidła Fangora w willi Janówek w Powsinie na nowo

  • Autor: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • 09 lut 2023 12:14
Malowidła Fangora w willi Janówek w Powsinie na nowo
Malowidła Fangora w willi Janówek w Powsinie na nowo, fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

W 2022 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przeprowadził prace konserwatorskie polichromii na suficie salonu willi Janówek na terenie Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

REKLAMA

  • Mazowiecki Wojewódzki Konserwator zabytków, dzięki powierzonym mu środkom z budżetu państwa, przekazał na cel odnowy malowideł w willi Janówek ponad 240 tysięcy złotych.
  • Dzięki pracom malowidła odzyskały dawny blask.

W czasie trwania renowacji m.in. usunięto wtórne przemalowania oraz uzupełniono ubytki. Jest to nieoceniony zysk dla polskiego dziedzictwa kultury. Autorem plafonu z malowidłem o nazwie „plejady” jest Wojciech Fangor. Polski artysta jest znany z hipnotyzujących op-artowych kompozycji. Dzieło „Plejady” plasuje się w jego wczesnych pracach. Fangor nie stronił wtedy od figuratywności w swoim malarstwie. Malowidło o mitologicznej tematyce, zostało odsłonięte w 1943 roku. Artysta miał wtedy zaledwie 21 lat. Jego sielankowa lub wręcz neorokokowa stylistyka, miała być odskocznią od trudu okupacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie