×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Manufaktura - symbol przemysłowej Łodzi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 cze 2014 13:03
Manufaktura - symbol przemysłowej Łodzi
Centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura w Łodzi, fot. manufaktura.com
Manufaktura - symbol przemysłowej Łodzi
Manufaktura - symbol przemysłowej Łodzi
Manufaktura - symbol przemysłowej Łodzi

Manufaktura została otwarta w 2006 roku, jednak pomysł zaadaptowania kompleksu, który tworzyły zakłady łódzkiego fabrykanta powstał już w latach ’90. Otwarcie Manufaktury zostało ocenione przez łodzian jako najważniejsze wydarzenie minionego ćwierćwiecza w mieście.

REKLAMA

Symbol przemysłowej Łodzi, który stał się impulsem do rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni, zwyciężył w głosowaniu, w którym udział wzięło niemal 9 tysięcy mieszkańców.

Ideę przemienienia pofabrycznych budynków w centrum kulturalno-handlowe podjął Mieczysław Michalski, dyrektor zakładów „Poltex”, które mieściły się wówczas pomiędzy ulicą Ogrodową a Drewnowską. Budynki powstały w latach ’70 XIX stanowiąc część manufaktury tkackiej Izraela Poznańskiego. Po II wojnie światowej fabrykę znacjonalizowano w ramach Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, by później uzupełnić ją o branżową nazwę „Poltex”. Upadek komunizmu, zamknięcie rynku radzieckiego oraz orientacja polskiej gospodarki na system rynkowy, skutkował spadkiem zatrudnienia, systematycznym ograniczaniem ilości produkcji i upadku przemysłu lekkiego w Łodzi.

Manufaktura, dawniej symbol potęgi włókienniczej miasta, która po zmianie koniunktury stała się jednym z symboli upadku „ziemi obiecanej”, jest dzisiaj miejscem, które składa się na esencję Łodzi. Centrum jest także miejscem cenionym przez mieszkańców, rozpoznawalnym w kraju i za granicą, dzięki licznym wyróżnieniom przyznanym za udany projekt rewitalizacji zabytkowych obiektów pofabrycznych, w których łącznie odrestaurowano 90 000 m kw. wnętrz.

Istotnym osiągnięciem dla Manufaktury w 2013 roku było zdobycie Certyfikatu BREEAM In-use z oceną Excellent w kategorii Building Management. Manufaktura zaznaczyła swoją pozycję na turystycznej mapie Polski, czego dowodem było przyznanie Honorowej Odznaki „Za Zasługi dla Turystyki" Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe nagrody w 2013 roku to, między innymi, wyróżnienie Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej 2013 oraz statuetka Prime Property Prize w kategorii „Centrum handlowe".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie