×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Marcin Kozikowski o tym, jak kształtować zabudowę Trójmiasta

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 lis 2018 13:29
Marcin Kozikowski o tym, jak kształtować zabudowę Trójmiasta
Marcin Kozikowski, KD KOZIKOWSKI DESIGN Pracownia Architektoniczna, prelegent Property Forum Trójmiasto 2018

Jak kształtować zabudowę Trójmiasta? Czy wielofunkcyjne projekty to przyszłość inwestycji w tym regionie? Na te pytania szukali odpowiedzi prelegenci sesji inauguracyjnej Property Forum Trójmiasto, a wśród nich architekt Marcin Kozikowski, KD KOZIKOWSKI DESIGN Pracownia Architektoniczna.

REKLAMA

- Zagęszczanie śródmieścia Gdańska - w takim kierunku powinni podążać deweloperzy - mówi architekt Marcin Kozikowski.

Dodaje, że jeśli chodzi o kierunki rozwoju zabudowy, to Gdańska nie można się porównywać do wielkich aglomeracji, w których dla efektywnego wykorzystania gruntów w centrum trzeba projektować wysokie budynki. - Gdańsk nie jest odpowiedni dla gigantycznej zabudowy. Dla dobrego układu przestrzennego miasta wystarczą dwie, trzy dominanty. Gdańsk liczy zaledwie 450 tys. mieszkańców, jest cztery razy mniejszy niż Warszawa. Nie potrzebuje lasu wieżowców, wystarczy przyjazna człowiekowi skala zabudowy, czyli obiekty do 50 metrów wysokości – uważa Marcina Kozikowski.

Zdaniem architekta także obiekty typu mixed-use bardziej pasują do dużych miast.

- W naszej pracowni pracowaliśmy nad trzema. Jednym z nich była Deo Plaza, która w pierwszej wersji miała łączyć hotel z mieszkaniami, biurami i gastronomią. W efekcie powstał hotel z rozbudowaną ofertą gastronomiczną – opowiada Marcin Kozikowski.

Architekt podkreśla, że w Trójmieście są duże tereny nadające się na okazałe kompleksy wielofunkcyjne, ale brakuje im dobrej komunikacji z centrum, a to warunek podstawowy w przypadku takich przedsięwzięć.

KD Kozikowski Design to autorska pracownia architektoniczna architekta Marcina Kozikowskiego, wykonująca projekty wielobranżowe, m.in. budynków użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego czy rewitalizacji obiektów zabytkowych. Na swoim koncie KD Kozikowski Design ma takie projekty, jak kompleks Deo Plaza na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, czy budynek Targu Węglowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie