REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Marzec 1968 uwieczniony na muralach

  • Autor: UM Warszawa
  • 17 maj 2018 09:47
Marzec 1968 uwieczniony na muralach
fot. UM Warszawa

Podpory wiaduktu przy Dworcu Gdańskim w Warszawie stały się galerią murali, upamiętniających osoby, które opuściły Polskę w związku z wydarzeniami z marca 1968 roku.

REKLAMA

Na muralach umieszczonych na podporach wiaduktów w ciągu ul. Andersa – ul. Mickiewicza nad torami PKP i ul. Słomińskiego (w rejonie Dworca Gdańskiego) można zobaczyć podobizny aktorki Idy Kamińskiej, która w dniu wyjazdu, na Dworcu Gdańskim była żegnana przez wielbicieli i sympatyków jej talentu; socjologa i filozofa Zygmunta Baumana, założyciela „Przekroju” Mariana Eile, lekarki i działaczki społecznej Aliny Margolis-Edelman, poetki Anny Frajlich-Zając oraz operatora filmowego Jerzego Limpana.

„Witamy w domu” to otwarta przestrzeń, w której można ich znów symbolicznie powitać. Autorkami i autorami murali są Barbara Poniatowska, Elżbieta Jędrzejewska, Aleksandra Adamczak, Marta Zabłocka i Dariusz Paczkowski. A organizatorem galerii Fundacja Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Projekt towarzyszy wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą zobaczyło już 30 tysięcy zwiedzających. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie