×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mazowsze przeznaczyło 2 mln na pomniki, przydrożne krzyże i kapliczki

  • Autor: PAP
  • 07 lut 2023 13:48
Mazowsze przeznaczyło 2 mln na pomniki, przydrożne krzyże i kapliczki
fot. Unsplash

Ruszył właśnie nabór w ramach nowego programu „Mazowsze dla miejsc pamięci”. W puli są 2 mln zł na rewitalizację, modernizację i tworzenie nowych miejsc pamięci, takich jak: pomniki, kapliczki, krzyże przydrożne czy tablice pamiątkowe.

REKLAMA

  • Mazowsze przeznaczyło 2 mln na miejsca pamięci, przydrożne krzyże i kapliczki.
  • To pieniądze, które można przeznaczyć na rewitalizację, modernizację i tworzenie nowych miejsc pamięci.

Jak przekazał marszałek Adam Struzik, na Mazowszu znajdują się setki miejsc pamięci, a wiele z nich wymaga odnowienia, stąd pomysł na nowy rodzaj wsparcia.

"Uruchomiliśmy po raz pierwszy program wsparcia, w ramach którego można pozyskać środki na rewitalizację miejsc związanych z pamięcią narodową, z postaciami historycznymi. Przeznaczymy na ten cel w sumie 2 mln zł. To środki, które pomogą w rewitalizacji, modernizacji, konserwacji, a także w tworzeniu nowych lokalnych miejsc pamięci. Zachęcam do składania wniosków" - powiedział marszałek Struzik.

Wsparciem - jak przekazały służby prasowe mazowieckiego Sejmiku - mogą być objęte obiekty związane z działaniami prowadzonymi na rzecz odzyskania lub obrony niepodległości Polski, a także wydarzenia i postacie znaczące dla narodu i państwa polskiego oraz województwa mazowieckiego, w szczególności osoby, które walczyły o wolność i suwerenność Polski lub były ofiarami represji władz zaborczych i reżimów totalitarnych, oraz miejsca ich spoczynku, walk i męczeństwa.

"Celem programu jest również utrwalanie systemu demokratycznego, rozwoju społecznego i gospodarczego" - podkreślił marszałek.

Pomoc finansowa może być udzielona w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych zadania i nie może przekroczyć 100 tys. zł. Minimalny wkład własny wynosi co najmniej 20 proc. Wnioski mogą składać gminy i powiaty województwa mazowieckiego oraz dzielnice m.st. Warszawy. Termin składania wniosków mija 10 marca 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie