×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

MC Architekci zaprojektują centrum im. Kazimierza Deyny

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 21 mar 2022 13:37
MC Architekci zaprojektują centrum im. Kazimierza Deyny
MC Architekci zaprojektują centrum im. Kazimierza Deyny, fot. shutterstock

25 tys. zł otrzymał autor zwycięskiego projektu nowej siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Kompleks - jeśli miasto zdobędzie środki na budowę - powstanie na Stadionie Miejskim w miejscu starego hotelu.

REKLAMA

W poniedziałek w Urzędzie Miasta w Starogardzie Gdańskim odbyła się prezentacja zwycięskiego projektu w konkursie na budowę nowej siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny. Spośród 6 prac, które wpłynęły, sąd konkursowy wybrał koncepcję przygotowaną przez architekta Marcina Czyżewskiego z firmy MC Architekci, przyznając autorowi nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Jego projekt zakłada budowę m.in. dwukondygnacyjnego, częściowo przeszklonego budynku z efektowną rampą prowadzącą na dach z tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem.

"Zdaniem członków Sądu konkursowego budynek Centrum, zaprojektowany przez pana Marcina Czyżewskiego, harmonijnie wtapia się w urbanistykę Stadionu Miejskiego. Obiekt sprawia wrażenie lekkiego, a jego ozdobą jest taras na dachu i efektowna rampa schodząca z dachu do poziomu terenu" - powiedziała sędzia referent Sądu konkursowego Maria Landowska.

Koncepcja autorstwa Marcina Czyżewskiego otrzymała najwięcej punktów zarówno pod względem atrakcyjności, sprawności funkcjonalno-użytkowej budynku i zagospodarowania terenu oraz realności i ekonomiki przyjętych rozwiązań. Uznany został też za projekt najbardziej proekologiczny i energooszczędny

"Tworząc koncepcję tego budynku założyłem sobie, że ma to być obiekt architektonicznie prosty, wzbogacony jedynie o efektowną rampę. Zależało mi, aby harmonijne wpisał się w otoczenie oraz tworzył atrakcyjną i przyjazną dla użytkowników przestrzeń. Budynek łączy funkcję nowoczesnego multimedialnego muzeum poświęconego wybitnemu piłkarzowi Kazimierzowi Deynie z funkcjami szkoleniowo-sportowymi, widowiskowymi, społecznymi i kulturalnymi. Ma służyć też zdobywaniu wiedzy i świadomości ekologicznej. Jest całkowicie pozbawiony barier architektonicznych. Umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym do wszystkich części, z których te osoby mogą korzystać, w tym tarasu na dachu z wydzielonymi ścieżkami, niską płożącą się roślinnością, jak też łąką miejską i schodzącą w dół rampą" - powiedział Marcin Czyżewski.

Jego zdaniem istotnym elementem konstrukcji jest taras, z którego rozciąga się imponujący widok na stadion i cały kompleks. "Może on pełnić funkcję trybun. Oprócz wydarzeń na stadionie można obserwować z niego zmagania na kortach tenisowych. Z kolei zielony dach - dostępny o każdej porze roku - ma służyć wypoczynkowi, spotkaniom towarzyskim, a nawet obserwacji gwiazd" - wyjaśnił architekt.

W trakcie prezentacji zwycięskiej pracy obecny był m.in. prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak. "Jako miasto, jako samorząd, od dłuższego czasu zastanawialiśmy się w jaki sposób uhonorować naszego najwybitniejszego sportowca, który pochodził właśnie ze Starogardu. Kazimierz Deyna - nazwisko znane wszystkim nie tylko w Polsce ale i na świecie" - zaczął prezydent miasta i podkreślił, że w Starogardzie Gdańskim znajduje się ścieżka edukacyjna śladami Kazimierza Deyny, a także rzeźba przedstawiająca legendarnego piłkarza, która jest usytuowana na koronie stadionu miejskiego.

Prezydent powiedział, że w ubiegłym roku zwrócił się do niego poseł PiS Kazimierz Smoliński, który zaproponował, by w mieście powstało Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny. "W październiku, z panem posłem ogłosiliśmy, że zamierzamy zrealizować ten niezwykle ważny i potrzebny dla naszego miasta projekt. W grudniu ogłosiliśmy konkurs na przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej tego projektu" - mówił.

Obecny na prezentacji Smoliński powiedział, że wspólnie z prezydentem Januszem Stankowiakiem odwiedzili władze Legii Warszawa i - według niego - istnieje szansa, że w muzeum, które być może powstanie, zostaną wyeksponowane pamiątki po Kazimierzu Deynie, a które obecnie są w posiadaniu warszawskiego klubu.

"Cieszy mnie, że pamiętamy na Pomorzu nie tylko w Starogardzie o Kazimierzu Deynie. Trzeba go przypominać, bo to postać za życia nie zawsze doceniana" - dodawał Smoliński.

W trakcie konferencji prezydent miasta zaznaczył, że "teraz będziemy musieli myśleć, jak stworzyć finansowanie na realizację tego projektu".

Oprócz głównej nagrody Sąd konkursowy przyznał dwa wyróżnienia pracom autorstwa Jakuba Marczewskiego z Wrocławia oraz Natalii Walaszkowskiej z Dzierżążna. Każdy z wyróżnionych autorów otrzymał 2,5 tys. zł.

Kazimierz Deyna uznawany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy XX wieku. Wraz z reprezentacją Polski zdobył złoto olimpijskie (1972), srebro olimpijskie (1976), ma też w dorobku trzecie miejsce w mistrzostwach świata (1974). Urodził się 23 października 1947 r. w Starogardzie Gdańskim.

Zaczynał sportową karierę w miejscowym klubie Włókniarz (1958-66), potem grał krótko w ŁKS Łódź (1966), by związać się na lata z Legią Warszawa (1966-78). Ze stołecznym klubem zdobył dwukrotnie tytuł mistrza kraju (1969, 1970) oraz Puchar Polski (1973). W Legii rozegrał 304 mecze, strzelając 94 gole; w obu klubowych klasyfikacjach ustępuje tylko Lucjanowi Brychczemu.

97 razy wystąpił w oficjalnych spotkaniach reprezentacji Polski. W biało-czerwonym stroju debiutował 24 kwietnia 1968 r. w meczu z Turcją. Był kluczowym zawodnikiem "złotej" drużyny Kazimierza Górskiego.

Kończył karierę w USA. Zginął 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym pod San Diego. Prowadzone przez Deynę auto wbiło się w zaparkowaną na poboczu kalifornijskiej autostrady ciężarówkę. Piłkarz zginął na miejscu. 6 czerwca 2012 r. po wielu staraniach sprowadzono z USA prochy Kazimierza Deyny, by pochować je na warszawskich Wojskowych Powązkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie