×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Meble Kowalskich – legenda PRL-u

  • Autor: Kolekcja ForForm, Witold Dobaczewski
  • 20 maj 2014 13:25
Meble Kowalskich – legenda PRL-u
fot. ForForm

Najbliższym wydarzeniem organizowanym przez Kolekcję ForForm będzie cykl prelekcji połączonych z wystawą: Meble Kowalskich – legenda PRL-u. To druga odsłona i kontynuacja wcześniejszego spotkania poświęconego twórczości Bogusławy i Czesława Kowalskich, designerów lat 60. XX wieku.

REKLAMA

Meble Kowalskich – najpopularniejsze w PRL-u proste zestawy „segmentów” – towarzyszyły milionom Polaków już od jesieni 1963 roku, kiedy to w dwa lata po poznańskim konkursie „Współczesne meble do typowych mieszkań pracowniczych”, weszły do masowej produkcji. Dziś większość z nas albo już o „Kowalskich” zapomniała, albo też sądzi, że w popularnej nazwie chodziło o chwyt propagandowy. Tymczasem Meble Kowalskich to rzeczywiście dzieło Kowalskich. Konkretnie – małżeństwa: Bogusławy Michałowskiej-Kowalskiej i Czesława Kowalskiego, poznańskich designerów i architektów wnętrz.

Kolekcja ForForm mieszcząca się w historycznym budynku Bazaru, w samym centrum Poznania, była organizatorem spotkania poświęconego ich twórczości dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę wyprodukowania pierwszej meblościanki.

Meble Kowalskich – legenda PRL-u to druga odsłona i zarazem kontynuacja wcześniejszego spotkania. Tym razem będzie to cykl prelekcji połączonych z wystawą. Wystąpią Filip Spek, znawca designu lat 60., oraz Jacek Kowalski z Instytutu Historii Sztuki w Poznaniu – syn projektantów, który zdradzi szczegóły powstającej właśnie książki poświęconej twórczości rodziców. Na spotkania mające charakter wykładów zapraszamy do sąsiadującej z kolekcją ForForm galerii Artykwariat 29.05. o godzinie 19.00 oraz 31. 05. o godz. 16.00.

Wystawa poświęcona sylwetkom poznańskich projektantów czynna będzie w dniach od 29.05. do 30.06.2014 w kolekcji ForForm. Prócz znanej, odrestaurowanej meblościanki będzie można zobaczyć projekty rysunkowe innych mebli Państwa Kowalskich, zdjęcia z archiwum rodzinnego, czy emisję wywiadu z panią Kowalską. Organizatorzy przyznają, że wystawa ma na celu w dużej mierze przypomnienie samych postaci – Poznaniaków, stąd zaangażowanie w popularyzację tematu mebli Kowalskich. Plany organizatorów sięgają dalej. Jednym z pomysłów, jest odtworzenie integralnego elementu „mebli Kowalskich” – krzesła, które nie zostało wprowadzone do masowej produkcji.

Wydarzenie to wpisuje się w pierwszą edycję Poznań Design Days, festiwalu organizowanego przez Fundację Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundację Klaster Poznań.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie