×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Metamorfozy przestrzeni Warszawy z lastryko w roli głównej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 mar 2022 16:00
Metamorfozy przestrzeni Warszawy z lastryko w roli głównej
Przestrzenie przy warszawskim Skylinerze, fot. mat. prasowe Dasag

Królujące w okresie PRL-u, później odeszło w niełaskę, aby w ostatnich latach zdobywać przestrzenie prywatne i publiczne. Lastryko, bo o nim mowa, spotkamy w wielu miejscach stolicy.

REKLAMA

Warszawa to jedno z najszybciej zmieniających się miast w Europie. Nie tylko rośnie „w górę” i „wszerz”, lecz przede wszystkim przeobraża się wewnątrz, transformację przechodzą zabytkowe place, wysłużone trakty komunikacyjne czy otoczenie kompleksów biurowych. Co ciekawe metamorfozie miasta towarzyszy... lastryko.

5 rogów i 3 stacje - różne oblicza betonu szlachetnego

W przeciągu ostatnich lat płyty lastryko firmy Dasag znalazły swoje zastosowanie w tak znaczących inwestycjach, jak nowe stacje metra na Woli, Plac 5 Rogów, Rondo Dmowskiego, al. Jana Pawła II, czy otoczenie Skylinera.

Dobrą ilustracją będzie renowacja Placu 5 Rogów, na potrzeby której marka dostarczyła prawie 3500 metrów kwadratowych płyt, w tym produkty będące elementami systemów ostrzegawczych dla niewidomych i niedowidzących, a także wyroby o nietypowych kształtach dopasowanych do historycznej tkanki miejskiej. Co ciekawe, w części płyt nawierzchniowych ręcznie ułożono kilka tysięcy ciętych, polnych kamieni. Projekt został zrealizowany w hali wyrobów nietypowych, poza standardową linią produkcyjną.

Innym przykładem dobrze ilustrującym elastyczność produkcyjną firmy z Żagania są produkty dostarczone do wykończenia nowych stacji metra w dzielnicy Wola (Płocka, Młynów i Księcia Janusza). Znajdziemy wśród nich okładziny schodowe, a także materiały wykończeniowe na całej powierzchni peronów, antresol i wejść.

Produkty firmy musiały idealnie wpasować się w wizję 3 unikatowych projektów stacji połączonych wspólnymi motywami geometrycznymi. Każdy z obiektów nawiązuje bowiem symboliką architektoniczno-kolorystyczną do historii danego miejsca.

Realizacja okazała się na tyle udana, że obiekty uzyskały nominację do prestiżowej nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe.

Lastryko odświeżyło Aleje Jana Pawła II i Rondo Dmowskiego

Inną realizacją jest niedawny remont chodników po obu stronach alei Jana Pawła II w Warszawie. Nowy trotuar z lastryko był jedną z najdłużej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców stolicy. Dziś mogą się oni cieszyć bezpieczną i antypoślizgową powierzchnią uzyskaną w procesie piaskowania.

Z kolei na przebudowywanym Rondzie Dmowskiego już niedługo będziemy mogli zaobserwować płyty brukowe z serii Promenada Prato. Betonowe rozwiązania z lastryko zostały wykorzystane na terenie zespołu nowoczesnych budynków biurowych Skyliner, będą także użyte do wykończenia powstającego na warszawskiej Woli kompleksu biurowego Lixa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie