Miasto Katowice wymieni drzewa na placu kwiatowym i ul. 3 MajaPAP - 02-02-2021 14:40


Drzewa rosnące na tzw. placu kwiatowym na Rynku w Katowicach wymieni lokalny samorząd. Rosnące tam od pięciu lat egzotyczne surmie zastąpią wiśnie pikowane i klony czerwone. Klony jesionolistne z pobliskiej ul. 3 Maja będą wymienione na klony polne i krzewy.

Jak przekazał we wtorek rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak, katowiczanie powinni móc ocenić nową zieleń z końcem kwietnia br. Obecnie Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach prowadzi przetarg, którego efektem ma być rewitalizacja zieleni w ścisłym centrum miasta: na Rynku i reprezentacyjnej ul. 3 Maja.

Przetarg zakłada wymianę surmi, które rosną na placu kwiatowym. Drzewa zostaną wykopane i przeniesione do działu produkcji roślinnej ZZM. Tam przejdą kurację szklarniową, aby mogły zostać ponownie zasadzone w nowej lokalizacji. Ich miejsce zajmie szesnaście wiśni pikowanych oraz piętnaście klonów czerwonych.

Wymienione zostaną też klony jesionolistne z donic umieszczonych wzdłuż ul. 3 Maja, wiodącej od Rynku do Placu Wolności. W zamian pojawi się tam dwadzieścia osiem klonów polnych, uzupełnionych krzewami jałowca płożącego, cisu pośredniego, różami i bluszczem pospolitym. Wykopane z ul. 3 Maja klony trafią na kurację szklarniową razem z surmiami.

Miasto przekonuje, że wybrane gatunki nowych drzew będą lepiej wyglądały, zapewniając m.in. ciekawe efekty kolorystyczne, także jesienią i zimą. Nowa zieleń ma mieć odpowiednią żywotność, optymalne tempo wzrostu i dostosowana będzie do klimatu oraz warunków w ścisłym centrum miasta. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 250 tys. zł.

Plac kwiatowy udostępniono jako część obecnego rynku miasta wiosną 2015 r. Planowaną od lat przebudowę katowickiego rynku rozpoczęto w 2012 r.; wcześniej wyremontowano tam m.in. kanalizację. W pierwszym etapie prac zmodernizowano infrastrukturę tramwajową, w ramach drugiego zbudowano plac kwiatowy - pierwszy z trzech placów przyszłego rynku.

Plac kwiatowy znajduje się po południowej stronie rynku, nieco podniesionej względem pozostałej części przebudowanej przestrzeni. Przestrzeń placu kwiatowego wypełniły ławki ze stali nierdzewnej i drewna, a także drzewa (20 egzotycznych surmii). Część drzew posadzono w klombach z betonu architektonicznego, sezonowo obsadzanych kwiatami. Na klombach zamontowano drewniane siedziska.

W centrum placu znajduje się fontanna z beżowego marmuru, której woda przelewa się przez kilka czworokątnych zbiorników. W posadzce, na schodach i cokołach klombów oraz wokół fontanny zamontowano elementy oświetlenia. Światło na placu dają też latarnie w formie kolumn, ustawione w dwóch szeregach, mających przedłużać oś kompozycyjną al. Korfantego

Aranżację placu uzupełniają trzy pawilony, których część ścian i dachy obsadzono roślinami. Pięć boksów dwóch pawilonów mieści kwiaciarnie, trzeci pawilon przeznaczono dla kawiarni z możliwością wystawienia ogródka letniego.

Przebudowa tzw. strefy Rondo-Rynek w Katowicach była w poprzednich latach jedną ze sztandarowych inwestycji miasta. Na nowo ukształtowała przestrzeń publiczną ścisłego centrum, czyli rynku wraz z sąsiadującymi z nim ulicami oraz fragmentem alei Korfantego, który sięga ronda obok Spodka. W pobliżu wyremontowano ulice Młyńską, Pocztową i św. Jana. W pobliżu trwa przebudowa ul. Dworcowej przed dawnym dworcem kolejowym.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/