Międzynarodowe zespoły projektowe kluczem do sukcesu na polskim rynku deweloperskimPropertyDesign.pl - 23-03-2020 12:55


Idea tworzenia zespołów projektowych o międzynarodowym charakterze od dłuższego czasu zyskuje coraz większą popularność w branży deweloperskiej. Efekty tego trendu widoczne są gołym okiem - innowacje w budownictwie, projektowe rewolucje w turystyce, a nawet powstanie nowej ery w architekturze sportowej. Jakie są korzyści wynikające ze stosowania tego typu rozwiązania? Gdzie w Polsce spotkać można się z obiektami powstałymi na kanwie międzynarodowych współprac zespołów? Kogo obserwować i z czyich doświadczeń czerpać inspiracje?

Jedną z firm wykorzystujących ideę międzynarodowych zespołów projektowych jest Angel Poland Group. Jak przyznaje kierownictwo spółki, współpraca specjalistów z różnych zakątków świata przy tworzeniu unikalnych projektów była jednym z fundamentów ich biznesu w Polsce. - Nasz zespół faktycznie jest międzynarodowy, w jego skład już od 2003 roku wchodzą również profesjonaliści znad Wisły. Przy każdym projekcie zatrudniamy zarówno architektów zagranicznych, jak i starannie wybrane, doświadczone polskie biura projektowe, wśród których wymienić można między innymi JSK, Maćków, DDJM czy EPR Architects Poland- mówią nam przedstawiciele Angel Poland Group.

Taki system realizacji inwestycji sprawia, że powstaje ona w wyjątkowej atmosferze. Międzynarodowe biura projektowe mają zupełnie inne spojrzenie i są w stanie wprowadzić wiele rozwiązań, które rynku lokalnym są nie tyle mało popularne, co wręcz pionierskie i niekiedy wyglądające na abstrakcyjne. Dzięki wsparciu polskich architektów pomysły te mają szansę wejść w życie - jest to zasługa nie tylko doświadczenia, ale też doskonałej znajomości prawa i umiejętności poruszania się w świecie dokumentów i formalności.

 Europejskie koncepcje na krajowym gruncie

 Bezpośrednie korzyści, które płyną z zatrudnienia międzynarodowych zespołów, są widoczne na każdym etapie projektu. Ich beneficjentami są nie tylko architekci czy wykonawcy, ale także późniejsi użytkownicy nieruchomości. Dobrym przykładem takiego obrotu spraw są inwestycje Angel Wawel oraz Angel City Kraków, zrealizowane przez grupę Angel Poland w stolicy Małopolski.

Innowacyjny pomysł wyposażenia pierwszej z nich w liczne dodatkowe udogodnienia spotkał się z szeroką aprobatą branży, rozpisały się o nim również media. Dzięki inicjatywie międzynarodowego zespołu projektowego Gottesman–Szmelcman Architecture, obecni najemcy oraz właściciele apartamentów mogą korzystać m.in. z ogólnodostępnej biblioteki, sali kinowej i bilardowej, strefy fitness i spa wraz z basenem a nawet piwnicy z winami. W momencie uruchomienia sprzedaży była to jedna z najciekawszych propozycji na rynku mieszkaniowym w Polsce. Z międzynarodowych kompetencji skorzystano także w kwestii imponującego ogrodu Angel Wawel. Za projekt odpowiada znany wiodący architekt zieleni Matt James. Ogród jest zrobiony w stylu angielskim, nie brakuje tu drzew gwarantujących prywatność mieszkańcom oraz charakterystycznych dla tego stylu przyciętych żywopłotów. Dodatkową i wyjątkową ozdobą są także rzeźby Bolesława Chrobrego.

Druga inwestycja została zaprojektowana w ramach szerszego programu rewitalizacji okolic zabytkowego dworca kolejowego. W porozumieniu z lokalnymi władzami oraz planistami miejskimi innowacyjną bryłę wpisano w topografię miasta, uwzględniając zarazem bliskość Traktu Królewskiego oraz Wawelu. Pomysł ten pozwolił zmodernizować i unowocześnić duży obszar miejski, zachowując jednocześnie szacunek dla lokalnych wartości i odpowiadając na oczekiwania mieszkańców. Do swoich kolejnych inwestycji w stolicy Małopolski - projektów Angel Plaza i Angel Stradom - przedsiębiorstwo zaprosiło lokalne DDJM, czyli jedno z najbardziej renomowanych biur architektonicznych w Krakowie (obecnie część niemieckiej sieci Baumschlager Eberle Architecten).

Inny przykład z Krakowa to renomowane BXB Studio Bogusława Barnasia, które w ramach prestiżowego, międzynarodowego zespołu - złożonego z biur projektowych z USA, Francji, Niemiec czy Irlandii - podjęło projekt w szwajcarskim kantonie Jura. Celem przedsięwzięcia było stworzenie jedynych w swoim rodzaju domków letniskowych w środku lasu. Dziewięć zespołów pracowało wspólnie nad projektami, o których rozpisały się szwajcarskie i międzynarodowe media. Ukończone projekty, będące efektem długich dyskusji oraz wymiany doświadczeń projektantów, zostały określone jako “idealna mieszanka natury i architektury”.

Dolny Śląsk otwarty na nowości

Innowacyjność, którą niesie ze sobą międzynarodowy zespół projektowy, może objawiać się także w najdrobniejszych detalach i widowiskowych “smaczkach”. Idealnym przykładem jest wrocławski kompleks OVO, czyli inwestycja łącząca potrzeby mieszkaniowe z biznesem i lokalną społecznością. Jak powiedział na konferencji prasowej architekt koncepcyjny OVO Wrocław - Asaf Gottesman - Wrocław jest otwartym miastem, które nie boi się nowości.

Zespół projektowy postanowił wykorzystać ten brak obaw i zaproponował pierwszą w Polsce bryłę reprezentującą tzw. blobitekturę, czyli nurt architektoniczny inspirujący się miękkimi i opływowymi bryłami. Jednak na tym nie poprzestano - kolejną nowatorską (i zarazem pionierską) ideą było wykorzystanie w elewacji budynku corianu - wyjątkowego materiału, który dopuszczono w Polsce do użytku dopiero w 2012 roku. Ekologiczny, wytrzymały i co najważniejsze - dający się profilować - pod wieloma względami idealnie sprawdził się jako wykończenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia. Obiekt stworzony został według wizjonerskiego projektu pracowni Gottesman–Szmelcman Architecture. Co ciekawe, duży udział w realizacji inwestycji miało - wymieniane już wyżej - polskie biuro JSK Architekci; autorzy m.in. projektów gdańskiego portu lotniczego oraz stadionów miejskich w stolicy Kenii (Nairobi) i Katarze (pływający stadion Doha).

Ten sam zespół Gottesman–Szmelcman Architecture przekonał realizatorów do otwarcia przestrzeni osiedlowej przy kolejnej wrocławskiej realizacji dewelopera Angel Poland Group – Angel Wings i Angel River, przy której brał udział. W tamtym momencie w Polsce było to pionierskie rozwiązanie, tym bardziej biorąc pod uwagę, że pomimo lokalizacji w samym centrum Wrocławia nad malowniczym brzegiem rzeki Oławy, najbliższe sąsiedztwo dawnego “Trójkąta” nie cieszyło się najlepszą opinią. Realizacja wyróżniła się także przestronnymi zielonymi tarasami od strony rzeki i kaskadowym układem budynków. Po raz pierwszy zagospodarowano w ten sposób nadrzeczne tereny we Wrocławiu, wyznaczając trend pozostałym inwestorom. Kolejny zagraniczny zespół architektów - pracownia EPR Architects z Londynu kontynuuje ten trend przy realizacji sąsiadującego z Angel River apartamentowca Angel City. Zespół postawił m.in. na zielony, otwarty dla wszystkich dziedziniec, do którego prowadzi asymetryczne podcięcie budynku,zielone dachy oraz liczne udogodnienia dla mieszkańców jak strefa fitness i spa, pokój spotkań, pokój do pracy, czy sala zabaw dla dzieci.

 Tą drogą idą najwięksi

Międzynarodowe zespoły projektowe stały się dla wielu firm sposobem na osiągnięcie sukcesu oraz wdrożenie nowego, świeżego spojrzenia. Przy udziale profesjonalistów z zagranicy oraz dzięki dobrze układającej się współpracy z polskimi specjalistami, powstały najbardziej prestiżowe projekty w naszym kraju. Wspomnieć tutaj należy choćby słynny kompleks Towarowa 22, projektowany dla Echo Investments z legendarnym Bjarke Ingelsem, czy też najwyższy budynek mieszkalny w UE zlokalizowany w Warszawie - Złota 44, stworzony dzięki zaangażowaniu OPG oraz Daniela Libeskinda. Nie sposób nie wspomnieć także o unikatowym na skalę kraju projekcie Cosmopolitan, który wyszedł spod ręki amerykańskiego projektanta niemieckiego pochodzenia - Helmuta Jahna. Ten światowej sławy architekt jest autorem ponad 100 znanych i prestiżowych projektów zlokalizowanych na całym świecie, m.in. projektu siedziby Unii Europejskiej w Brukseli, a powstały w latach 2010-2014 Cosmopolitan przy ul. Twardej 4 w Warszawie jest jego pierwszą zrealizowaną koncepcją w Polsce. Inwestorem tej realizacji był Tacit Development.

Doświadczenie biur i studiów projektowych z naszego krajowego podwórka udowadnia, że tworzenie zespołów projektowych o międzynarodowym charakterze jest dobrym kierunkiem dla specjalistów w branży deweloperskiej. Dobra współpraca profesjonalistów różnej narodowości stwarza korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla późniejszych użytkowników ukończonych projektów, bez względu na ich charakter i końcowe przeznaczenie.