REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

  • Autor: Narodowy Instytut Dziedzictwa
  • 18 kwi 2014 15:02
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

W dniach 24-25 kwietnia 2014 r. w Żyrardowie odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Żyrardów. To wielkie święto dla wszystkich pracujących na rzecz ochrony zabytków.

REKLAMA

- Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to doskonała okazja do uhonorowania tych, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków. W ten dzień możemy również zaprezentować dobra kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego – mówi prof. Małgorzata Rozbicka,dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W dniu 24 kwietnia br. gości MDOZ przywita Prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk a uroczystą galę zainauguruje Wiceminister Piotr Żuchowski i prof. Małgorzata Rozbicka Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W trakcie uroczystości odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Ponadto, Minister wręczy nagrody w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za najlepsze prace z ochrony zabytków i muzealnictwa 2013 r. oraz wręczy odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” osobom, które z wielkim zaangażowaniem poświęciły się kulturze i ochronie zabytków.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie.

Więcej informacji na stronie www.nid.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie