×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Międzywojenna Hala Parkowa w Katowicach centrum nauki?

  • Autor: PAP
  • 04 lip 2018 14:05
Międzywojenna Hala Parkowa w Katowicach centrum nauki?
fot. pixabay

Do 2022 r. międzywojenna Hala Parkowa w pobliżu Parku Kościuszki w Katowicach ma zostać przebudowana i zaadaptowana pod kątem centrum nauki – zapowiedział w środę katowicki samorząd.

REKLAMA

Na razie miasto ogłosiło przetarg na wybór operatora konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przedsięwzięcia.

Uruchomienie centrum nauki było jednym z dziesięciu zobowiązań wyborczych obecnego prezydenta Katowic Marcina Krupy. Pod koniec ub. roku Krupa uznał je za najmniej zaawansowane w realizacji. Wyjaśniał jednak, że warunkiem było zaangażowanie się władz regionalnych i centralnych w finansowanie bieżącej działalności planowanego obiektu. Takiego zobowiązania nie udało się miastu pozyskać.

O aktualnym stanie przygotowań do realizacji centrum nauki - w kontekście przedwyborczego zobowiązania - Krupa poinformował w przesłanej PAP w środę informacji prasowej katowickiego magistratu. "Po wykonaniu szeregu ekspertyz i analiz przechodzimy już do zaawansowanego etapu planowania, jakim jest konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną" - wskazał. "Przyspieszamy z działaniami tak, by ukończyć inwestycję w 2022 r." - zapowiedział.

W środę miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie operatora konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla przyszłego centrum nauki. Zgodnie z informacją katowickiego samorządu otwarcie ofert planowane jest na 12 lipca; wybór operatora powinien nastąpić w sierpniu br., a koncepcja urbanistyczno-architektoniczną - być gotowa w I kw. 2019 roku. Kolejne kroki to prace projektowe, które potrwają 18 miesięcy, a następnie roboty budowlane, których zakończenie zaplanowano na 2022 r.

Według pierwotnych zapowiedzi centrum nauki miało zostać wybudowane od podstaw w tzw. Strefie Kultury, obok nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Po konsultacjach wybrano jednak wybudowaną w międzywojniu Halę Parkową, położoną na południowym skraju centrum miasta, przy ul. Kościuszki. Budynek w latach 30. był obiektem wystawienniczym, od lat 50. pełnił funkcje hali widowiskowej, a w ostatnich latach - obiektu handlowego.

W środę Krupa zaznaczył, że o takiej lokalizacji centrum nauki zdecydowała m.in. chęć stworzenia "drugiego bieguna" kultury i nauki w mieście, który będzie zachęcał turystów i mieszkańców do przemieszczania się wzdłuż najatrakcyjniejszej osi urbanistyczno-architektonicznej miasta. "Do tej pory taką funkcję pełni Strefa Kultury" - przypomniał prezydent Katowic.

Po wyborze aktualnej lokalizacji powstała obecna koncepcja tematyki miejsca, określana jako Śląskie Centrum Innowacji. Miałyby tam znaleźć się wystawy poświęcone strategicznym dziedzinom, w których ma specjalizować się woj. śląskie: energetyce, medycynie, technologiom informacyjnym i komunikacyjnym, a także architekturze i urbanistyce.

Zgodnie z sygnałami samorządowców centrum miałoby nie tyle uczyć, lecz pokazywać, w jaki sposób zdobywać wiedzę i popularyzować wskazane dziedziny wiedzy. Znalazłyby się tam m.in. stałe wystawy interaktywne i miejsca na wystawy czasowe. Wśród zakładanych funkcji są kino lub teatr, pokój doświadczeń i strefa partnerów biznesowych. Pod tym kątem Hala Parkowa ma zostać zmodernizowana, a całość opartego o nią kompleksu uzupełniona kolejnymi budynkami.

Według wcześniejszych informacji szacunkowy koszt całej inwestycji mógłby wynieść ok. 200 mln zł. Katowice deklarowały nadzieję na dofinansowanie unijne w wysokości 40 mln zł. Reszta środków miałaby pochodzić z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Według wcześniejszych planów środki na utrzymanie centrum pochodziłyby w 40 proc. z wpływów z biletów, w 50 proc. z dotacji miasta; resztę mieliby pokryć partnerzy przedsięwzięcia, być może biznesowi. Szacunki dotyczące wielkości tych wydatków nie były dotąd udostępniane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie