REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Miejskie Centrum Energii powstało w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2018 09:33
fot. Fotolia

Miejskie Centrum Energii w Katowicach ma być miejscem informacji m.in. o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła, miejscem edukacji dot. zachowań proekologicznych, a także przestrzenią wystawową i warsztatową.

REKLAMA

Otwarcie Miejskiego Centrum Energii - przy ul. Młyńskiej 2, tuż obok głównego gmachu urzędu miasta - zbiegło się w sobotę z obchodami Dni Energii, edukacyjnego przedsięwzięcia, które co roku przygotowuje katowicki magistrat.

Tego dnia katowicki rynek wypełniły stoiska z pokazami, warsztatami, happeningami i poradami firm i instytucji zajmujących się energią. W tym roku kontekstami tego wydarzenia stały się: przypadający w sobotę coroczny Dzień bez samochodu (w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu) oraz grudniowy szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach.

Miejskie Centrum Energii mieści się dostępnym z ulicy niewielkim lokalu z witryną. Na parterze mieści się punkt konsultacyjny z kącikiem dla dzieci, a na antresoli część wystawowa oraz warsztatowa. "Chodziło nam, żeby można tu było zajrzeć +po drodze+ i zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzania wydziałów urzędu miasta" - powiedziała PAP naczelniczka wydziału kształtowania środowiska magistratu Barbara Lampart.

Centrum działa jako część referatu zarządzania energią w wydziale kształtowania środowiska, który na co dzień zajmuje się akcjami informacyjnymi, doradczymi i edukacyjnymi nt. poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Mieszkańcy będą mogli tam m.in. zyskać wiedzę na temat możliwości zmian sposobu ogrzewania w mieszkaniach oraz o dostępnych dotacjach na ten cel.

Urzędnicy katowickiego magistratu podjęli już współpracę m.in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, aby udzielać nie tylko informacji o miejskich programach wsparcia, ale też o innych projektach na szczeblu województwa i kraju m.in. o rządowym programie Czyste Powietrze. "Już teraz nasi pracownicy odbierają telefony z pytaniami o Czyste Powietrze" - podkreśliła w sobotę Lampart.

Prócz tego katowiczanie będą mogli znaleźć w Centrum odpowiedzi na pytania, m.in. jak oszczędzać energię na co dzień, do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania np. instalacji odnawialnych źródła energii, dowiedzieć się czym jest regionalna uchwała antysmogowa, jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego czy co to jest zielona energia.

Jak powiedział PAP pomysłodawca Centrum, kierownik referatu zarządzania energią Daniel Wolny, w nowym miejscu - prócz codziennych porad - planowane są wystawy, warsztaty i współpraca z doradcami energetycznymi działającymi w WFOŚiGW.

"Chcielibyśmy organizować spotkania z mieszkańcami, jak mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Katowicach i jak zwiększyć efektywność energetyczną we własnych gospodarstwach domowych. Myślimy o kontynuacji szkoleń dla administratorów budynków nt. możliwości ograniczania opłat za nośniki energii i wodę. W planach mamy zakup kamery termowizyjnej do wykonywania zdjęć elewacji budynków publicznych i prywatnych" - wymieniał w sobotę Wolny.

Samorządowcy mają nadzieję, że miejsce będzie żyło. "Zależało nam, aby miejsce było dostępne z ulicy, aby było po drodze, aby była witryna zachęcająca do wejścia" - akcentowała Lampart. "Tym, co ma zostać po COP24, jest większa świadomość ekologiczna mieszkańców. Aby budować tę świadomość, stworzyliśmy takie miejsce, gdzie można to robić już od progu" - powiedziała koordynująca projekty społeczne w katowickim magistracie Violetta Niziołek-Żądło.

Miejskie Centrum Energii w Katowicach będzie działało w tych samych godzinach, jak biuro obsługi mieszkańca katowickiego urzędu miasta, czyli 7.30 do 17.00 w poniedziałki oraz od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku. Projekt wnętrz i identyfikacji wizualnej Centrum wraz z prezentowaną wewnątrz wystawą, powstały we współpracy z katowicką pracownią Wzorro Design. W aranżacji wykorzystano m.in. korek, sklejkę czy też rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie