Miejskie pasieki w centrum Warszawy. Na dachu biurowca Saski CrescentPropertyDesign.pl - 13-06-2019 11:48


Na dachu warszawskiego biurowca Saski Crescent, należącego do CA Immo, powstała miejska pasieka pszczół. Biurowiec zlokalizowany jest w ścisłym centrum stolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego, który stanowić ma bardzo dobre źródło pożywienia dla owadów.

Saski Crescent zaadoptował cztery ule. Po ich przetransportowaniu, odsłonięte zostały
tzw. wylotki, a pszczoły rozpoczęły poznawanie okolicy. Jak zapewniają specjaliści, głównym celem ich wycieczek będą rosnące w Ogrodzie Saskim: robinia akacjowa i lipa.

Idea umieszczania uli na dachu miejskich biurowców to coraz bardziej powszechny pomysł świata biznesu, który w ten sposób przyczynia się do ratowania zagrożonych gatunków pszczół. Stosowanie pestycydów i monokultura upraw rolnych oraz pogarszający się stan środowiska naturalnego, powodują ich stopniowe wymieranie.

- Wspólnie z najemcami Saski Crescent zadbamy o rozwój naszej miejskiej pasieki, a tym samym dołożymy swoją cegiełkę w staraniach o lepszy stan środowiska. Celem na przyszły rok będzie obfite miodobranie, a zbiory najpewniej trafią w ręce pracowników biurowca – mówi Łukasz Miłoszewski z Cushman&Wakefield, zarządca obiektu.

Tymczasem, najważniejszym zadaniem najbliższych miesięcy będzie przygotowanie pasieki do zimy. Pszczoły muszą teraz zgromadzić odpowiedni zasób tkanki tłuszczowej, aby zwiększyć liczebność i zimą ogrzać swoją pszczelą królową.