×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Miesięczny zabytek runął w centrum Warszawy

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 26 cze 2018 11:09
Miesięczny zabytek runął w centrum Warszawy
fot. pixabay

W nocy zawalił się fragment ściany zabytkowej kamienicy przy ulicy Poznańskiej 21 - poinformował we wtorek mł. aspirant Jarosław Dobrzewiński ze straży pożarnej. Budynek w maju został wpisany do rejestru zabytków.

REKLAMA

Dobrzewiński zaznaczył, że straż otrzymała zgłoszenie w sprawie zawalenia się budynku po północy. - Doszło do zawalenia się jednopiętrowego budynku mieszkalnego z poddaszem, tzw. pustostanu, przy ul. Poznańskiej 21. Zawaleniu uległa ściana budynku od parteru aż do poddasza. Zawał jest o szerokości około 5 m. Budynek jest wyłączony z użytkowania. Nie przybywały tam osoby postronne - poinformował.

Zaznaczył, że rumowisko sprawdzono m.in. przy pomocy wyszkolonego psa. "Na miejsce przybył Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który stwierdził naruszenie konstrukcji budynku, mogące spowodować jego dalsze zawalenie. Miejsce zostało przekazane zarządcy budynku" - relacjonował Dobrzewiński.

Zdaniem strażaków, powodem zawalenia się budynku mógł być jego zły stan techniczny.

O wpisie do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Poznańskiej 21 Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ) poinformował w drugiej połowie maja. Postępowanie wszczęto na wniosek organizacji społecznej Obrońcy Zabytków Warszawy.

Jak czytamy na stronie internetowej MWKZ, budynek wzniesiony w XIX w. jest jedynym zachowanym przykładem śródmiejskiej zabudowy sprzed wielkiej rozbudowy miasta w drugiej połowie XIX w. -"Budynek odznacza się nietypową formą architektoniczną - niską zabudową i skromnymi elewacjami, co było charakterystyczne dla obiektów wznoszonych przed połową XIX w. Dokumentuje także budownictwo mieszkaniowe Południowego Śródmieścia Warszawy z końca XIX wieku" - napisano.

"Forma domu o nieskomplikowanej bryle i skromnym detalu świadczy o dawnej architekturze, potrzebach mieszkaniowych, przepisach budowlanych obowiązujących na terenie Królestwa Polskiego, a także o sposobie zagospodarowania posesji. W 1. połowie XX w. miasto wielokrotnie zmieniało swoje oblicze ze względu na intensywny ruch budowlany trwający przed 1939 r., ogromne zniszczenia wojenne oraz powojenne wyburzenia i powstające nowe założenia przestrzenne. W tym kontekście zachowanie XIX-wiecznej kamienicy dokumentuje również zmiany w budownictwie mieszkaniowym oraz przekształcenia urbanistyczne Warszawy na przestrzeni 150 lat" - czytamy na stronie MWKZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie