REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy chcą, aby rozwiązania smart city przynosiły oszczędności w budżecie miejskim

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 kwi 2018 13:25
Mieszkańcy chcą, aby rozwiązania smart city przynosiły oszczędności w budżecie miejskim
fot. pixabay.com

Philips Lighting zaprezentował Raport Cyfrowe Miasta i wyniki badania na temat koncepcji inteligentnych miast. W badaniu wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele samorządu z pięciu polskich miast, wskazując, jakie są ich oczekiwania i potrzeby w zakresie wdrażania rozwiązań smart city.

REKLAMA

Co czwarty mieszkaniec jako główny cel wdrażania rozwiązań smart city określa pozyskanie oszczędności w budżecie miejskim. Na drugim miejscu znalazła się redukcja zanieczyszczenia powietrza (18 proc.). Inaczej hierarchia priorytetów wygląda w przypadku przedstawicieli samorządów. Dla nich najważniejsza jest poprawa jakości i dostępu do usług miejskich (23 proc.) oraz wzrost bezpieczeństwa mieszkańców (21 proc.).

W kwestii oceny poziomu realizacji koncepcji smart city większość mieszkańców (64 proc.) i reprezentantów samorządów (63 proc.) uważa, że polskie miasta są dopiero na początku drogi ku cyfryzacji. Co ciekawe, co trzeci przedstawiciel administracji lokalnej jest zdania, że jego miasto jest zaawansowane technologicznie. Tę opinię podziela jednak zaledwie 8 proc. mieszkańców, natomiast aż 22 proc. z nich twierdzi, że miasta jeszcze w ogóle nie podjęły żadnych kroków w kierunku smart city – są na etapie rozważania inwestycji.

- Różnica w postrzeganiu przez samorządy i mieszkańców tego, na ile miasta są już cyfrowe to konsekwencja kilku czynników. Po pierwsze nadal nie wszystkie miasta posiadają opracowane strategie smart city. Po drugie w wielu przypadkach miasta decydują się na inwestycje w pojedyncze rozwiązania lub systemy, które nie są komunikowane i integrowane w spójną koncepcji smart city, przez co bywają niedostrzeżone przez mieszkańców. Taki sposób działania może utrudniać pozyskanie zrozumienia i aprobaty społecznej dla inwestycji, ale także ograniczać potencjalne korzyści wynikające ze zintegrowanego podejścia – wyjaśnia Bogdan Rogala, prezes Philips Lighting Poland.

Jak mówi w Raporcie Cyfrowe Miasta Jan Maciej Czajkowski, współprzewodniczący Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w najbliższych latach samorządy będą musiały się zmierzyć z różnymi wyzwaniami w zakresie wdrażania inteligentnych rozwiązań. Jest to m.in. konieczność bardziej racjonalnego planowania dochodów i wydatków części bieżącej budżetu, uwzględniania długoterminowych skutków finansowych nowych przedsięwzięć czy bardziej odważne sięganie po współpracę z sektorem prywatnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie