REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy dyskutowali o zagospodarowaniu terenów Nauty

  • Autor: UM Gdynia
  • 26 paź 2017 09:17
Mieszkańcy dyskutowali o zagospodarowaniu terenów Nauty
Gdynia, fot. pixabay.com

W Gdyni odbyła się dyskusja nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście, obejmującego rejon ulic Węglowej i Jerzego Waszyngtona.

REKLAMA

Na spotkaniu z mieszkańcami pracownicy Biura Planowania Przestrzennego mówili o ogólnych procedurach sporządzania planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Zaprezentowali też zebranym projekt zagospodarowania terenów byłej Nauty (rejon ulic Węglowej i Jerzego Waszyngtona), który do publicznego wglądu wyłożony jest po raz drugi.

Pierwsze wyłożenie miało miejsce na przełomie czerwca i lipca br. Pracownicy Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni przedstawili zebranym główne założenia projektu planu oraz zakres zmian w stosunku do projektu planu z pierwszego wyłożenia. 

Koncepcje zagospodarowania tego terenu powstawały przez kilka lat. W 2015 roku Wojewoda Pomorski zakwestionował niektóre zapisy planu i zaskarżył go do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W sporządzonym w czerwcu br. planie położono nacisk na poprawę zapisów, które wcześniej zostały podważone. Ponowne wyłożenie projektu spowodowane jest korektami części zapisów projektu planu, które uwzględniają ostatnie rozstrzygnięcia Wojewody Pomorskiego dotyczące planów miejscowych.

– Zakres zmian obejmuje część tekstową projektu planu, rysunek projektu nie uległ zmianie. Usunięto zapisy związane z umowami drogowymi, które są regulowane przepisami ustawy o drogach publicznych. Wykreślono też zapisy dotyczące tablic i urządzeń reklamowych na budynkach objętych ochroną konserwatorską. Pozostała część zmian polega na doprecyzowaniu zapisów projektu planu m.in. w zakresie wycofania parterów budynków, określono min. prześwit nad poziomem urządzonego terenu – mówi Arkadiusz Zieniuk z Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

Projekt planu obejmuje obszar o powierzchni 10,36 ha. Przewiduje on wykorzystanie na cele usługowo-mieszkaniowe południowej części obszaru, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej zabudowy śródmiejskiej. Natomiast pozostały obszar miałby być przeznaczony na cele usług śródmiejskich, administracji gospodarczej, a także funkcji usługowo-biurowych związanych z działalnością Portu Gdynia. Planowane jest też poszerzenie do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu i przedłużenie ul. Waszyngtona do ul. Nowej Węglowej, czyli planowanej głównej arterii komunikacyjnej. Zapewni ona dostęp do terenów rozwojowych północnej części Śródmieścia Gdyni bez konieczności dodatkowego obciążania istniejącego układu ulicznego.Głosy uczestników dyskusji dotyczyły przede wszystkim kwestii związanych z zamierzeniami Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w zakresie rozbudowy infrastruktury portowej – budowy portu zewnętrznego Morskiego Terminalu Kontenerowego w stronę Zatoki Gdańskiej. W dyskusji poruszone zostały także kwestie miejsc postojowych Hotelu Hotton, położonego w sąsiedztwie planowanego publicznego zielonego ciągu pieszo-rowerowego jako elementu większego założenia spacerowego, łączącego dworzec PKP z terenami zlokalizowanymi na Molu Rybackim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie