REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy skonsultowali wygląd ul. Zwycięstwa - to wyjątkowe miejsce w Gliwicach

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2022 12:31
Mieszkańcy skonsultowali wygląd ul. Zwycięstwa - to wyjątkowe miejsce w Gliwicach
Gliwice: Ponad 1,6 tys. osób wzięło udział w konsultacjach nt. wyglądu ul. Zwycięstwa, fot. Unsplash

Ponad 1,6 tys. osób wzięło udział w konsultacjach społecznych nt. kształtu modernizacji reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa i jej docelowych funkcji. To kolejny etap przygotowań do przebudowy arterii po tym, jak ponad dekadę temu zlikwidowano kursujące nią tramwaje.

REKLAMA

  • Mieszkańcy Gliwic wzięli udział w konsultacjach społecznych nt. kształtu modernizacji reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa.
  • Miasto deklaruje zamiar, aby ul. Zwycięstwa nie była przede wszystkim ciągiem komunikacyjnym, ale miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób.

Konsultacje trwały we wrześniu i były skierowane do wszystkich zainteresowanych. Aby przedstawić opinię, należało odpowiedzieć na pytania w formularzu konsultacyjnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej. Dotyczyły one zarówno oczekiwań związanych z docelowymi funkcjami i wyglądem ulicy, jak i obecnego jej wykorzystania.

Miasto deklaruje zamiar, aby ul. Zwycięstwa nie była przede wszystkim ciągiem komunikacyjnym, ale miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób. Dlatego - według Zarządu Dróg Miejskich, który zajmuje się zmianami na ul. Zwycięstwa - ważne jest poznanie oczekiwań różnych użytkowników: kierowców, pieszych i rowerzystów.

Jak wynika ze środowej informacji w biuletynie gliwickiego samorządu, opinie z przeprowadzonych w tym celu konsultacji zostaną przeanalizowane do końca br. Wnioski trafią następnie do projektantów, którzy będą pracowali nad docelowym zagospodarowaniem ulicy.

Najpierw w pierwszym półroczu 2023 r. powinien zostać ogłoszony i przeprowadzony konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej, a w drugim półroczu - przetarg na przygotowanie projektu i dokończenie dokumentacji. Według gliwickiego ZDM projekt mógłby być gotowy w drugim półroczu 2024 r.

Ul. Zwycięstwa to w Gliwicach miejsce wyjątkowe. Łączy Rynek i historyczną starówkę z dworcem kolejowym i powstającym Centrum Przesiadkowym. Została wytyczona w drugiej połowie XIX w., funkcjonując przez lata jako Wilhelmstrasse. Dzięki zabudowie z siedzibami banków, okazałymi kamienicami mieszkalno-usługowymi, hotelami i restauracjami stała się reprezentacyjnym miejscem.

Zachowała prestiż też po przyłączeniu miasta do Polski po 1945 r. Spacer po ul. Zwycięstwa był przez długi czas popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy odwiedzali znajdujące się tu lokale gastronomiczne, sklepy, zawierali znajomości. Po przełomie ustrojowym - wraz z rozwojem miasta, powstawaniem centrów handlowych, zmianami w stylu życia - ulica straciła na znaczeniu.

Gliwice od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ul. Zwycięstwa, połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami. Kilka lat temu powstała wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi.

Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoliłoby np. na wystawienie stolików kawiarnianych czy posadzenie roślin. Planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas dla alternatywnego pojazdu pasażerskiego może zmienić przeznaczenie - pojazdy te i autobusy A4 (kursujące dawną trasą tramwaju) mogą jeździć z innymi samochodami.

Miasto już we wrześniu 2019 r. informowało o wyborze projektanta przebudowy ul. Zwycięstwa - warszawskiej spółki Polska Inżynieria. Projekt miał powstać za 363 tys. zł brutto w ciągu roku od zawarcia umowy, na podstawie koncepcji obejmującej odcinek od skrzyżowania z ul. Dubois do skrzyżowania z placem Inwalidów Wojennych.

W związku z budową gliwickiego centrum przesiadkowego od listopada ub. roku zamknięty jest najbardziej wysunięty na północ fragment ul. Zwycięstwa, od ul. Dubois do Bohaterów Getta Warszawskiego. Ten liczący ok. 100 m fragment ulicy już teraz zyskuje wykończenie z granitowej kostki; znika dawne torowisko, a jezdnia jest zwężana.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie