Mieszkańcy Suwałk posadzili 102 drzewa na bulwarach przy Czarnej HańczyPAP - 07-11-2019 16:27


Mieszkańcy Suwałk posadzili w czwartek 102 drzewa na bulwarach przy Czarnej Hańczy. Suwalskie bulwary to nowe miejsce rekreacyjne, które miasto buduje za 20 mln zł.

W akcji sadzenia drzew wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Suwałkach. Przy bulwarach posadziły dęby, klony, wierzby, brzozy, lipy i jesiony. Drzewa mają od 2 do 3 metrów wysokości.

"Jesień to jest dobra pora roku do sadzenia drzew. W tym miejscu zieleń jest potrzebna, potrzebny będzie cień. W Suwałkach powstaje dość dużo nowych powierzchni zielonych, takich miejsc do rekreacji. Dobrze, że angażują się w to mieszkańcy oraz młodzież szkolna" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Mieszkańcy rok temu także posadzili 100 drzew na 100-lecie niepodległości Polski w parku na osiedlu Północ w innej części miasta.

W czwartek drzewa zostały posadzone w ramach budowy bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza w pobliżu centrum Suwałk. Inwestycja ma kosztować blisko 20 mln zł. Powstają tam tereny rekreacyjne i obiekt, który będzie pełnił funkcję galerii, kawiarni i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Budowa bulwarów rozpoczęła się w 2017 r. Pierwszym etapem projektu była budowa ulicy Andrzeja Wajdy. Tuż obok został wyremontowany budynek nazywany "starą łaźnią". Pod koniec roku zostanie tam przeniesiona Galeria Andrzeja Strumiłły. Władze miasta zaplanowały tam także część gastronomiczną i wypożyczalnię kajaków.

Tuż przy rzece Czarna Hańcza powstały ścieżki pieszo-rowerowe, chodniki, mała architektura i oświetlenie. Są też stojaki dla rowerów, ławki i kosze na śmieci.

W ramach projektu dokonano regulacji brzegów rzeki i umocniono skarpy na blisko kilometrowym odcinku. Powstaje też pochylnia dla kajaków oraz kładka dla pieszych i rowerów.