REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Suwałk wybrali projekty w budżecie obywatelskim

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2021 16:00
Mieszkańcy Suwałk wybrali projekty w budżecie obywatelskim
Mieszkańcy Suwałk wybrali projekty w budżecie obywatelskim. fot. Shutterstock

Mieszkańcy Suwałk wybrali projekty w budżecie obywatelskim na rok 2022. Wśród wybranych projektów są m.in. budowy parkingów, budowa parku oraz utworzenie terenów zielonych.

REKLAMA

  • 13 projektów za 2,5 mln zł zostanie zrealizowanych w Suwałkach w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 rok - poinformował magistrat.
  • Suwalczanie wybierając projekty postawili głównie na budowę parkingów, utwardzenie dróg, inwestycje związane ze sportem oraz ochroną zwierząt.
  • Dwa z puli projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego dotyczą budowy parku i inwestycji w tereny zielone.

Z informacji przekazanej przez magistrat wynika, że mieszkańcy Suwałk głosowali na 27 projektów. Wybrali do realizacji cztery tzw. projekty małe o wartości do 125 tys. zł, dwa projekty duże do 900 tys. zł, pięć drobnych, nazywanych "kulturalne i społeczne", o wartości do 20 tys. zł, a także dwa projekty tzw. zielone, do 100 tys. zł.

W sumie szacowana wartość wybranych projektów to nieco ponad 2,5 mln zł. Miasto planowało wydać w budżecie 2,6 mln zł. Dokładna wartość projektów będzie znana po przeprowadzeniu przetargów.

Suwalczanie wybierając projekty postawili głównie na budowę parkingów, utwardzenie dróg, inwestycje związane ze sportem oraz ochroną zwierząt. Dwa z puli projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego dotyczą budowy parku i inwestycji w tereny zielone.

To już dziewiąta edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach. W pierwszej samorząd przeznaczył na ten cel 1 mln zł, potem kwota rosła aż do 2,6 mln zł.

W głosowaniu nad budżetem 2022 roku oddano 11 tys. 119 głosów, ale aż 2 tys. 439 głosów było nieważnych. Przy głosowaniu na jeden z projektów najprawdopodobniej dokonano oszustwa. Po przeanalizowaniu głosów okazało się, że wszystkie pochodzą z tego samego numeru IP i zostały oddane przez tzw. bot głosujący z serwera poza granicami Polski. Ostatniego dnia głosowania projekt ten miał odnotowane w systemie elektronicznym 185 głosów, a do końca dnia wynik zwiększył się do 1400. Sprawą zajęła się prokuratura.

Komisja skrutacyjna ostatecznie uznała, że w głosowaniu oddano 8 tys. 680 ważnych głosów. Za pomocą internetu głosowało 4 tys. 855 osób, zaś wersję papierową formularza złożyło 6 tys. 264 mieszkańców. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie