REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Włodawy chcą usunięcia pomnika "walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich"

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2022 11:25
Mieszkańcy Włodawy chcą usunięcia pomnika "walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich"
fot. shutterstock

Mieszkańcy Włodawy chcą usunięcia z rynku pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ratusz. Jaki los czeka monument?

REKLAMA

  • Sprawa usunięcia pomnika wróciła w momencie rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
  • Większość mieszkańców Włodawy była przeciwko pozostawieniu pomnika w obecnym kształcie i w tym samym miejscu.

W ostatnich tygodniach na pomniku umieszczony został np. baner z hasłem "Wstyd i hańba dla Włodawy", innym razem w nocy czerwoną farbą naniesiono literę "Z" znaną z rosyjskich pojazdów biorących udział w wojnie na Ukrainie oraz hasło "3 kultury zamiast komuny".

Decyzją burmistrza Włodawy w dniach od 6 do 16 maja została przeprowadzona ankieta dotycząca poznania zdania mieszkańców Włodawy w sprawie pomnika "walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich" znajdującego się na rynku we Włodawie.

Z zaprezentowanych na stronie internetowej miasta danych wynika, że w ankiecie wzięło udział 680 osób. 424 formularzy zostało wypełnionych w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej, natomiast pozostałe 256 zostało wypełnionych w wersji papierowej.

Większość mieszkańców - 468 osób - było przeciwko pozostawieniu pomnika w obecnym kształcie i w tym samym miejscu. Za pozostawieniem monumentu opowiedziało się 212 osób. Przeważająca większość ankietowanych - 434 osób - opowiedziała się również za zdemontowaniem pomnika, a na jego miejscu posadowienia nowego monumentu poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Z kolei 246 było przeciwko zaproponowanemu przez miasto pomnikowi.

"Ostateczną decyzję podejmę na początku przyszłego tygodnia. Pod uwagę wezmę także wcześniejsze wnioski i petycje, które wpłynęły do mnie w tej sprawie oraz ankietę społeczną, gdzie również zdecydowana większość osób była za usunięciem pomnika" - powiedział PAP Wiesław Muszyński.

Zapytany o to, co stanie się dalej z pomnikiem "walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich" po jego usunięciu z rynku przekazał, że jeszcze nie została podjęta decyzja w tej kwestii. "Na pewno nie zostanie przeniesiony w inne miejsce na terenie miasta. Musimy się rozeznać, czy jest w ogóle ewentualna szansa pod kątem technicznym na przeniesienie tego pomnika. Wtedy być może zaproponujemy to muzeum w Kozłówce" - wyjaśnił burmistrz.

Odnosząc się do propozycji postawienia w centrum Włodawy pomnika poświęconemu tzw. Rzeczypospolitej Włodawskiej wyjaśnił, że było to historyczne wydarzenie związane z generałem Franciszkiem Kleebergiem, który 27 września 1939 r. powołał władze administracyjne we Włodawie. "W tamtym czasie były to jedne z nielicznych władz formalnie funkcjonujących w Rzeczpospolitej" - uzupełnił Muszyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!