×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy zaskoczyli. Ponad 150 kreatywnych pomysłów

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2018 15:26
  • Aktualizacja: 11 maj 2018 15:27
Mieszkańcy zaskoczyli. Ponad 150 kreatywnych pomysłów
fot. pixabay.com

154 projekty zgłosili mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2019 rok. Po wakacjach powstanie lista zweryfikowanych propozycji, na które będzie można głosować. To szósta edycja budżetu obywatelskiego w tym mieście; do podziału jest 10 mln zł.

REKLAMA

W tym roku mieszkańcy mogli składać projekty w czterech kategoriach. Oprócz kategorii znanych z poprzednich lat, czyli tzw. projektów ogólnomiejskich i osiedlowych, można też było zgłaszać projekty, które będą realizowane na terenie placówek oświatowych (w pierwszych edycjach również taka możliwość była, ale przez dwa lata teren szkół był wyłączony z budżetu obywatelskiego) oraz projekty, które będą dotyczyły tworzenia nowych terenów zieleni (np. miniparków) lub rewitalizacji starych.

Na projekty ogólnomiejskie przewidziano limit 3 mln zł, na osiedlowe 4 mln zł, natomiast na projekty oświatowe mają być zapisane 2 mln zł. W ramach nich będzie można zgłaszać zarówno tzw. projekty twarde, inwestycyjne, oraz tzw. miękkie, kulturalno-społeczne. Natomiast projekty w tzw. budżecie zielonym będą mogły dotyczyć tylko inwestycji; przeznaczono na nie 1 mln zł.

Wnioski z propozycjami można było składać przez miesiąc, od 10 kwietnia do 10 maja. Najwięcej zostało złożonych ostatniego dnia. "Tradycyjnie mieszkańcy czekali na ostatni moment. Taka tendencja utrzymuje się od lat" - mówiła w piątek dziennikarzom na konferencji prasowej Urszula Dmochowska, dyrektor Biura Konsultacji i Partycypacji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

Przypomniała, że najczęstszym powodem odrzucenia wniosku podczas weryfikacji, jest lokalizacja projektu na terenach, które do gminy nie należą jak również zbyt wysokie, w stosunku do zapisanych w założeniach budżetu obywatelskiego, koszty późniejszej eksploatacji.

Ostatecznie zarejestrowano 46 projektów ogólnomiejskich, 58 osiedlowych, 36 oświatowych i 14 w ramach tzw. zielonego budżetu. Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, łączna ich szacunkowa wartość przekracza 41,6 mln zł.

Tegoroczne inicjatywy mieszkańców określił jako "bardzo kreatywne". Jak zwykle najwięcej jest projektów dotyczących ulic, parkingów, placów zabaw czy miejskiej zieleni. Dużą grupę stanowią tzw. projekty miękkie, tzw. edukacyjno-społeczne. Sześć propozycji, to pomniki, są też dwa murale. Przykładowe, nietypowe projekty, to miejsce do majsterkowania, dozownik glukozy dla diabetyków, sensoryczne place zabaw, park sztuki, warsztaty kulinarne czy tramwaj konny, czyli wykupienie weekendowych przejazdów bryczką dla mieszkańców.

Lista zakwalifikowanych projektów do głosowania ma być znana do 7 września, w pierwszej połowie października odbędzie się głosowanie, a pomysły do realizacji powinny być znane do 31 października.

W dotychczasowych pięciu edycjach na budżet obywatelski w Białymstoku przeznaczono - jak informował wcześniej magistrat - 56 mln zł. Zgłoszono 621 projektów, a do realizacji wybrano 126.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie