REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mikołów otworzył Centrum Aktywności Społecznej w odremontowanych kamienicach

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2022 17:10
Mikołów otworzył Centrum Aktywności Społecznej w odremontowanych kamienicach
Mikołów otworzył Centrum Aktywności Społecznej w odremontowanych kamienicach, fot. shutterstock

Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie oficjalnie otworzył w piątek w trzech gruntownie wyremontowanych kamienicach w pobliżu tamtejszego rynku lokalny samorząd. To efekt głównej części unijnego projektu miasta dotyczącego rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

REKLAMA

Mikołów przygotował w poprzednich latach kapitalny remont czterech kamienic znajdujących się w rynku i kwartale do niego przyległym pod kątem unijnych środków na rewitalizację obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Chodzi o adresy: Rynek 2, ul. Jana Pawła II 4 i 6 oraz przy ul. św. Wojciecha 14. Remont objął całe budynki z wnętrzami, instalacjami, budynkami gospodarczymi i podwórkami.

W kamienicy przy ul. Jana Pawła II 6 wyremontowano mieszkania.

Pozostałe budynki pełnią funkcję Centrum Aktywności Społecznej. Łączna powierzchnia wewnątrz CAS przekracza 1,5 tys. m kw.

Misją instytucji ma być wszechstronne wspieranie mieszkańców aktywnych społecznie. Wsparcie mają tam też uzyskiwać osoby z ciekawymi pomysłami do realizacji w przestrzeni publicznej. CAS ma być również miejscem prowadzenia działalności przez organizacje pozarządowe, podmioty tzw. ekonomii społecznej czy wolontariuszy.

"Dziś w naszym mieście działa ok. 140 organizacji pozarządowych wspierających i ubogacających nasze życie społeczne" - przekazał w piątek burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.

"Planujemy, by Centrum dostępne było przez cały dzień, a nawet dłużej" - zasygnalizował z kolei zastępca burmistrza Mateusz Handel.

Na parterze największego budynku CAS (przy Rynku 2) znajduje się punkt informacji o mieście oraz kawiarenka społeczna prowadzona przez Herbatekę. Pierwsze piętro to przestrzeń dla start-upów i przedsiębiorców. Na drugim, mieszkańcy i organizacje pozarządowe mogą korzystać ze wspólnych pomieszczeń do realizacji zadań publicznych.

Cała przestrzeń jest wyposażona. Sale konferencyjne, warsztatowe i biura są klimatyzowane i umeblowane; znajduje się w nich sprzęt audio-wizualny. W CAS można organizować spotkania, warsztaty, konferencje, prowadzić co-working czy wydarzenia integrujące społeczność. Swoje siedziby będą miały tam m.in. Miejska Rada Młodzieżowa oraz Mikołowscy Seniorzy.

Już wcześniej, pod koniec 2020 r., oddano do użytku budynki przy Jana Pawła II 4 i Wojciecha 14. Swoje siedziby ma tam kilkanaście organizacji pozarządowych, które skupiają się na pomocy, kulturze i ekonomii społecznej, a także profilaktyce zdrowia i uzależnień. Miasto poinformowało, że w ciągu dwóch lat odbyły się tam już dziesiątki spotkań, szkoleń i warsztatów.

Koszt całego unijnego projektu dotyczącego czterech kamienic przekroczył 21 mln zł, z czego 7,4 mln zł to efekt konkursu dot. rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Konkurs ten - o budżecie 132,6 mln zł - przeprowadzono w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Do dofinansowania wybrano w nim 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł. Łączne dofinansowanie wybranych w konkursie projektów przekroczy 108 mln zł. Projekt mikołowskiego samorządu nosił nazwę "Przebudowa zdegradowanego obszaru Centrum Gminy Mikołów".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie