×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Miks industrialnej przeszłości z dozą nowoczesności. Czym zaskoczy Vienna House Mokotow Warsaw?

  • Autor: AL/ Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 05 paź 2018 10:30
Miks industrialnej przeszłości z dozą nowoczesności. Czym zaskoczy Vienna House Mokotow Warsaw?
fot. Vienna House Mokotow Warsaw

Motyw przewodni opiera się na połączeniu industrialnej przeszłości okolicy ze współczesnym duchem czasu postępowości i nowoczesności. Odzwierciedlenie tych aspektów w wizualnej koncepcji nowego hotelu sieci Vienna House było nie lada wyzwaniem. Polska firma architektoniczna JEMS Architekci wywiązała się perfekcyjnie - podkreśla Christina Riegler, Head of Project Development Vienna House.

REKLAMA

Ciekawym rzykładem przebudowy budynku biurowego na hotel jest inwestycja Vienna House Mokotow Warsaw na warszawskim Służewcu. Choć, tu zmiana funkcji dotyczyła nie tyle starego obiektu, co nowo powstałego budynku, a dokładniej jego części. - Zaprojektowany budynek hotelu Vienna House Mokotow Warsaw ma wyrazistą formę architektoniczną, nawiązującą do dawnych budynków Służewca Przemysłowego. Wyróżnia się spośród innych biurowców. Budynek przewidziany był do komercyjnego oferowania powierzchni biurowej do wynajęcia. Inwestor podjął decyzję o zmianie aranżacji części budynku. I tak stał się czterogwiazdkowym hotelem. Dzięki temu, że budynek swą architekturą nawiązywał do lokalizacji, a nie był tylko wypadkową funkcji, mógł zostać zaadaptowany na hotel - wyjaśnia architekt Ewa Kozieł-Jurowska, JEMS Architekci.

Zdaniem architekt, właśnie regularny prostopadłościenny kształt na dłuższych fasadach (równoległych do ulicy Postępu) oraz uniwersalna szerokość modułów pozwoliły na zmianę funkcji budynku z biurowca na hotel. W krótszych fasadach ujawniają się betonowe ramy budynku i w nich znajdują się większe pokoje hotelowe. - Rysunek zmultiplikowanych ram w elewacji w postaci sekwencji charakterystycznych ukośnych podpór, tworzy wyraziste dynamiczne rytmy przestrzeni wewnętrznej budynku i zewnętrznej wokół budynków, w nich są widoczne pokoje hotelowe. Struktura konstrukcyjna - stropy, podciągi, słupy - uwidoczniona na zewnątrz i wewnątrz stanowi o tektonice wszystkich budynków oraz jest ściśle związana z indywidualnym charakterem wnętrz - wcześniej biurowca teraz hotelu - wskazuje Kozieł-Jurowska. Ujawnienie rytmicznej wewnętrznej struktury budynku w fasadach zewnętrznych wzmacnia efekt transparentności i lekkości budowli, dzięki dużym przeszkleniom. - Trzon komunikacji wewnętrznej znajduje się w środkowym module, a pokoje hotelowe otaczają go wzdłuż fasad. Stworzyło to możliwość zaaranżowania wyjątkowych wnętrz hotelowych. Pokoje mają duże przeszklenia oraz widoczną we wnętrzu konstrukcję budynku. Dzięki temu hotel wyróżnia się wśród innych - zauważa.

Parter budynku oraz taras przy restauracji jest przestrzenią integracji gości hotelowych i lokalnej społeczności. W głównej przestrzeni publicznej, pomiędzy budynkami, zaprojektowano zieleń. kompozycja jest ściśle związana z surową postindustrialną formą architektoniczną budynków, nawiązując do naturalnej roślinności na terenach przemysłowych.

- Motyw przewodni opiera się na połączeniu industrialnej przeszłości okolicy ze współczesnym duchem czasu postępowości i nowoczesności. Odzwierciedlenie tych aspektów w wizualnej koncepcji nowego hotelu sieci Vienna House było nie lada wyzwaniem. Polska firma architektoniczna JEMS Architekci wywiązała się perfekcyjnie - podkreśla Christina Riegler, Head of Project Development Vienna House.

Choć otwarcie obiektu nastąpi pod koniec br., inwestor zaprezentował już design hotelowego wnętrza. Jak wspomina Riegler, w projekcie skupiono się przede wszystkim na hotelowym lobby, które miało spełniać standardy współczesnych, kosmopolitycznych gości, oraz na wystroju pokoi, które poprzez swoją linearność miały nawiązywać do industrialnego designu połączonego z komfortem i wygodą na miarę XXI wieku.

Nowy hotel zaskoczy nie tylko designem. - Lobby z recepcją, bar i restauracja będą się wzajemnie przenikać i stanowić komfortową przestrzeń do pracy, odpoczynku i ucztowania przy wspólnym stole. W restauracji serwować będziemy „najlepsze mięso od rzeźnika”, a latem zaprosimy na zaciszny taras. Również z sal konferencyjnych i strefy fitness będzie można obserwować okolicę. Zameldowanie przez smartfona, wypożyczalnia rowerów i stacja ładowania samochodów elektrycznych udowadniają, że nowoczesne technologie i mobilność gościa są dla nas najważniejsze - podkreśla Anna Olszyńska, dyrektor regionalna Vienna House, odpowiedzialna za wdrożenie projektu Vienna House Mokotow Warsaw.

Co było największym wyzwaniem w projekcie? - Podczas zmiany koncepcji z budynku biurowego na hotel, najbardziej krytycznym aspektem było przemodelowanie przejść dla gości hotelu oraz personelu. Stawiliśmy też czoła wyzwaniu znalezienia kreatywnego rozwiązania projektowego parteru. Chcieliśmy zmaksymalizować poczucie przestrzeni i swobody - zdradza Riegler.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie