REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliard złotych i 200 dworców. Czy plan rewitalizacji się uda?

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 16:33
Miliard złotych i 200 dworców. Czy plan rewitalizacji się uda?
Fot. unsplash

Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 dworców. W czwartek w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

REKLAMA

Przyjęty we wrześniu ub. roku Program Inwestycji Dworcowych jest - jak podkreślił Adamczyk - pierwszą tak dużą inicjatywą, dzięki której unowocześnione będą polskie dworce. Program obejmuje 186 obiektów. Szef resortu mówił, że start programu to ważny dzień dla pasażerów. - W ok. 200 miastach, w perspektywie najbliższych lat przywrócimy funkcje dworcowe, możliwość korzystania z kas, i wypoczynku w godziwych warunkach, specjalną obsługę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi - wyliczał minister.

Jak dodał, bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do odbudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach. W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków, kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP PLK - dodał Adamczyk.

Podkreślił, że dworce będą rewitalizowane czy budowane nie tylko w dużych miastach, jak Poznań i Gdańsk, lecz również w mniejszych i "całkiem małych miejscowościach", tam gdzie w ciągu ostatnich lat zostały "zdewastowane".

Prezes PKP Krzysztof Mamiński dodał, że prace rewitalizacyjne są ściśle skoordynowane z programem modernizacji linii kolejowych. - Zrobimy to w tym samym czasie, by był efekt zmodernizowanej linii i zmodernizowanego dworca. Dworzec kolejowy i podróż koleją ma się pasażerom kojarzyć tylko dobrze - mówił.

Mamiński powiedział, że ramach programu operacyjnego Polska Wschodnia, ta część kraju będzie posiadała zmodernizowane i wybudowane linie kolejowe, a do tego powstaną nowe, nowoczesne dworce. Te zaś, które są pod opieką konserwatora zabytków, zostaną odtworzone w stanie pierwotnym. Zbudowane będzie też ok. 50 nowych dworców, które spełnią wymogi ekologiczne i będą miały wszystkie funkcje im przypisane. Jak dodał, w okolicach dworców powstaną parkingi, dojścia, na niektórych stacje ładowania samochodów elektrycznych, bezpłatne miejsca dla rowerów. - Myślimy o całej infrastrukturze, a nie tylko dworcowych budynkach - powiedział.

Dworzec w podwarszawskim Pruszkowie, na którym Adamczyk ogłosił rozpoczęcie programu, powstał 1924 r. i za 52 miesiące odzyska dawną świetność, będzie przystosowany dla niepełnoprawnych. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu, prace będą prowadzone w ścisłej kooperacji z mazowieckim konserwatorem zabytków. Koszt modernizacji dworca w Pruszkowie wyniesie 9,6 mln zł, a zostanie sfinansowany przez PKP PLK i ze środków budżetu państwa. Przebudowa będzie realizowana równolegle z modernizacją podmiejskiej linii Warszawa - Grodzisk Mazowiecki.

Dworzec zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, na jego parterze znajdą się kasy, poczekalnia, toalety i lokale komercyjne. Piętro w całości będzie zagospodarowane przez miejscowy samorząd - znajdzie się tam biblioteka i czytelnia multimedialna. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, wszystkie prace będą prowadzone pod okiem mazowieckiego konserwatora zabytków. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie