REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Milion na bunkier w Kędzierzynie-Koźlu. W planach muzeum

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2017 09:35
Milion na bunkier w Kędzierzynie-Koźlu. W planach muzeum
fot. pixabay.com

Blisko milion złotych przekazały władze województwa miastu Kędzierzyn-Koźle na renowację poniemieckiego bunkra, który będzie przebudowany na muzeum. Dodatkowe pięć milionów zostanie przeznaczone na kompleks rekreacyjno-sportowy.

REKLAMA

Prawie sześć milionów złotych z unijnych środków władze województwa opolskiego przekazały miastu Kędzierzyn-Koźle w ramach projektu rewitalizacji. Ogółem realizacja projektu będzie kosztowała 20 mln złotych.

Poniemiecki bunkier zostanie przebudowany na muzeum. "Będzie, to miejsce edukacji historycznej. Schron będzie odnowiony i wodoszczelny. W środku będą eksponaty nawiązujące do II wojny światowej. Zagospodarujemy teren wokół obiektu w kierunku Kanału Gliwickiego. Mamy już nawet przygotowane ekspozycje - powiedział Waldemar Ociepski, prezes stowarzyszenia Blechhammer 1944.

Projekt budowy Centrum Aktywności przewiduje przebudowę dawnego hotelu, na terenie którego będzie pływalnia, plac wodny i basen zewnętrzny. Obok powstaną zjeżdżalnie, tor wodny, boisko do siatkówki oraz strefa rekreacji. Jak zaznaczają władze Kędzierzyna-Koźle, jest to inwestycja bardzo potrzebna, bo mieszkańcy ponad 50 tysięcznego miasta, znanego jako ośrodek przemysłu chemicznego i koszykówki, narzekali na utrudnienia w dostępie do tego typu form wypoczynku.

"Jak widać, nasze dotacje generują bardzo duże inwestycje. W tym przypadku jest to 20,5 mln złotych. Z drugiej strony cieszy mnie aktywność samorządów i otwartość na różnego rodzaju pomysły, jak ten z wykorzystaniem poniemieckiego schronu na potrzeby muzeum pokazujące mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla i ich gościom skomplikowaną historię tego terenu w atrakcyjny sposób" - powiedział PAP marszałek Andrzej Buła.

Według zapowiedzi władz miasta, kompleks basenowy może być otwarty latem przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie