REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Milion złotych na renowacje białostockich zabytków

  • Autor: PAP
  • 10 kwi 2018 15:42
Milion złotych na renowacje białostockich zabytków
fot. foter

Konserwacja rzeźb z Ogrodów Branickich, renowacja sgraffitów, czyli dekoracji elewacji z lat 70. czy prace przy XVIII-wiecznym budynku, w dawnym szpitalu - będą możliwe dzięki pieniądzom z Urzędu Miasta w Białymstoku. W sumie renowacje przejdzie 10 miejskich zabytków.

REKLAMA

O tegorocznych dotacjach poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku. Jak mówił zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki, do urzędu wpłynęło 16 wniosków, a 15 poddano ocenie. Ostatecznie wybrano dziesięć, którym przyznana zostanie dotacja.

W budżecie miasta na ten cel zostało zapisanych 1,2 mln zł (takie same kwoty były też w poprzednich latach). Prace przy wybranych zabytkach będą kosztować w sumie nieco ponad 1 mln zł. Rudnicki powiedział, że na pozostałą kwotę, 180 tys. zł, zostanie ogłoszony dodatkowy nabór wniosków.

O dotację mogli się ubiegać właściciele zabytków, które są wpisane do rejestru zabytków, na prace konserwatorskie, renowacyjne czy budowlane. Dofinansowanie pokrywa 75 proc. prac. Pieniądze otrzymają w tym roku m.in. wspólnoty mieszkaniowe, parafie i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz mówił, że dotację przyznano zarówno na prace przy zabytkach ruchomych i nieruchomych, które mają najwyższą formę ochrony, czyli są wpisane do rejestru zabytków.

Dotację otrzyma m.in. wspólnota mieszkaniowa, która zarządza blokami przy Al. Piłsudskiego. To powojenne budynki, na których elewacjach znajdują się dekoracje tzw. sgraffita z lat 70. ubiegłego wieku. Stankiewicz mówił, że renowacja będzie dotyczyła bloku z numerem 30, zostaną tam odnowione dekoracje na całym bloku. Miejska dotacja to 240 tys. zł.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, którego siedziba mieści się w XVIII-wiecznym Pałacu Branickich, otrzymał 95 tys. zł na renowacje rzeźb w przylegającym do pałacu ogrodzie. Kilka lat temu ogród dzięki unijnemu wsparciu został odtworzony zgodnie z planami. Uczelnia dzięki miejskiemu wsparciu chce odnowić dwie rzeźby. Jak mówił Stankiewicz, oryginalne rzeźby się nie zachowały, ich rekonstrukcje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku.

Na kolejne prace przy renowacji XVIII-wiecznego budynku, w którym niegdyś znajdował się szpital otrzymała Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To budynek, który znajduje się przy parafii, działa tu obecnie kino TON. Dotacja wyniesie 100 tys. zł.

Dzięki dofinansowaniu w innych zabytkach zostanie m.in. odnowione elewacje czy też zakonserwowane jej elementy, wymieniona stolarka okienna i drzwi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie