REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliony na dofinansowanie warszawskich obiektów publicznych

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2018 12:02
Miliony na dofinansowanie warszawskich obiektów publicznych
fot. pixabay

Trzy warszawskie szkoły, żłobek i Centrum Pomocy Rodzinie będą termomodernizowane, m.in. zostaną zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Miasto podpisało z samorządem województwa w piątek umowę na ok. 4,2 mln zł dofinansowania tego projektu z RPO.

REKLAMA

W obiektach, objętych umową miasto wymieni stolarkę okienną i drzwiową, zostaną one ocieplone i dostaną energooszczędne oświetlenie. Dodatkowo zostaną na nich zainstalowane panele fotowoltaiczne. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt zostanie wsparty niemal 4,2 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. Cały projekt to prawie 7 mln zł, wkład miasta wynosi ponad 2,5 mln zł - przypomniał wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk.

Członek zarządu Mazowsza Elżbieta Lanc wskazywała na aspekt społeczny. "W tych szkołach uczniowie będą się uczyli, jak chronić środowisko. W takiej szkole edukacja ekologiczna odbywa się w praktyce" - mówiła. Mamy też aspekt ekonomiczny, bo koszty utrzymania tych obiektów na pewno będą niższe - dodała Lanc.

Jak tłumaczył przy okazji podpisania umowy wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, placówki wytypowano na podstawie wykonanych dwa lata temu audytów. Eksperci wskazali w nich, które obiekty mają największy potencjał zmiany efektywności energetycznej i tam inwestujemy - mówił. Podkreślił jednocześnie, że miasto tam gdzie się da, dodaje do takich projektów odnawialne źródła energii, by pokazać mieszkańcom, że energia w mieście powinna być coraz bardziej ekologiczna. Ten konkretny projekt dostał wyższą ocenę i dofinansowanie właśnie ze względu na włączenie do niego fotowoltaiki - podkreślił Olszewski.

Jak dodał wiceprezydent, "kwota jak na budżet miasta może nie jest duża", ale bez tych pieniędzy prawdopodobnie tych prac nie udałoby się rozpocząć szybko. W tym roku projektów termomodernizacyjnych na obiektach publicznych w Warszawie realizujemy kilkanaście - zaznaczył.

Olszewski przypomniał, że do końca marca mieszkańcy Warszawy mogą ubiegać się o dotację na instalacje odnawialnych źródeł energii i wymianę pieców. "W zeszłym roku dotacji na OZE przyznaliśmy 700, a na wymianę pieców ok. 300. Natomiast z danych na koniec stycznia wynika, że mamy już ok. 700-800 nowych wniosków, z czego pierwsze 400 zostało zaakceptowanych" - mówił Olszewski. Zapowiedział również, że od lipca 2018 r. stołeczna straż miejska będzie sprawdzała wilgotność stosowanych do ogrzewania paliw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie