REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliony na kujawsko-pomorskie zabytki

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2018 10:01
Miliony na kujawsko-pomorskie zabytki
fot. foter

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego chce przeznaczyć 10,2 mln zł na prace konserwatorskie i restauratorskie, które mają objąć 233 przedsięwzięcia związane z regionalnymi zabytkami. Decyzję w tej sprawie w poniedziałek 19 marca podejmie sejmik województwa.

REKLAMA

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki przypomniał, że środki na odnawianie zabytków są przez Urząd Marszałkowski w Toruniu przekazywane od lat.

- Chodzi zarówno o remonty dachów i ścian, jak i zadania z zakresu renowacji wnętrz czy konserwacji cennego wyposażenia zabytkowych gmachów - poinformował Całbecki.

Wyraził wdzięczność dla wszystkich właścicieli i administratorów obiektów zabytkowych, którzy z zaangażowaniem dbają o "materialne dziedzictwo regionu". Podkreślił, że prace renowacyjne odbywają się nie tylko w najbardziej znanych obiektach, ale także obejmują m.in. niewielkie świątynie w małych wsiach.

W latach 2007-2017 zrealizowano 1,2 tysiąca prac w obiektach zabytkowych, które kosztowały ponad 80 mln zł. Realizację tylu przedsięwzięć umożliwiło także korzystanie z środków unijnych.

- Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z RPO rozdysponowaliśmy na realizację projektów indywidualnych, między innymi w zabytkach Chełmna, Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy i Torunia, Włocławka i Grudziądza. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra - wskazała rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.

Wśród przedsięwzięć, które są w tegorocznym projekcie zarządu województwa są także takie, które były już realizowane etapami w latach ubiegłych. Środki zostaną przeznaczone m.in. na remonty dachów, ale także odnowę czy konserwację fresków oraz ołtarzy w kościołach. Lista obejmuje m.in. kolejny etap prac w kościele św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Przypuście w powiecie aleksandrowskim, odnowienie wieży zamkowej w Brodnicy czy działalność konserwatorów w zabytkowym kościele farnym w Chełmnie. Odnowiona zostanie także część elewacji krzyżackiego zamku w miejscowości Zamek Bierzgłowski w powiecie toruńskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie