Miliony na modernizacje budynkówPAP - 12-07-2017 09:32


Ponad 21,5 mln zł kosztować będzie modernizacja energetyczna 25 budynków w Sopocie. Dofinansowanie z UE wyniesie prawie 9,9 mln zł. Resztę pokryje prywatna firma, której samorząd odda ten wkład z oszczędności z inwestycji.

Umowę przyznającą dotację unijną na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w Sopocie podpisano we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

"Dla nas jako uzdrowiska ta inwestycja to walka z emisją dwutlenku węgla. Powietrze w Sopocie będzie jeszcze czystsze. Zdarza się bowiem czasami, że jeszcze raz w roku przekraczamy normy w tym zakresie" - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Wyjaśnił PAP, że inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że wyłoniony przez sopocki samorząd prywatny inwestor podejmie się także, oprócz realizacji inwestycji, jej sfinansowania. "To dla nas korzystne rozwiązanie. Nie będziemy musieli wydawać budżetowych pieniędzy, ani zaciągać żadnych kredytów" - podkreślił Karnowski.

Grażyna Brunn-Miętkiewicz z Wydziału Strategii Rozwoju Miasta UM w Sopocie powiedziała PAP, że władze kurortu prowadzą rozmowy z pięcioma prywatnymi podmiotami nt. inwestycji.

"Inwestor zostanie wyłoniony do końca tego roku. Włożone przez niego pieniądze w inwestycję będziemy spłacać przez 10-15 lat z oszczędności na opłatach ze energię elektryczną i cieplną, jakie powstaną po zakończeniu modernizacji" - dodała.

Sopocki magistrat szacuje, że rachunki za prąd w obiektach, gdzie dojdzie do inwestycji, spadną o ok. 68 proc., a w przypadku energii cieplnej - o blisko 50 proc.

Na liście 25 budynków w Sopocie, gdzie dojdzie do termomodernizacji, są szkoły, przedszkola, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Dom Dziecka. To ostatnie tego typu obiekty użyteczności publicznej w kurorcie, gdzie dokona się kompleksowej modernizacji energetycznej. Poprzednie kilkanaście placówek przeszło takie zmiany w ubiegłych latach.

W ramach przedsięwzięcia planuje się m.in. wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, instalację OZE (kolektory słoneczne) i wdrożenie systemu zarządzania energią cieplną i elektryczną. Inwestycja polegać będzie też m.in. na dociepleniu ścian zewnętrznych lub wewnętrznych, stropów, dachów, wykonaniu poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej, wymianie lub renowacji starej stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej.

Dzięki realizacji projektu zużycie energii zmniejszy się w 25 budynkach o ponad 3 mln kWh/rok oraz nastąpi spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 771 ton CO2 na rok.

Inwestycja ma być zakończona do końca 2020 r.