×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Miliony na odrestaurowanie kaliskiego klasztoru

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2017 14:40
Miliony na odrestaurowanie kaliskiego klasztoru
fot. unsplash

Dziewięć milionów złotych z unijnych środków zostało przeznaczonych na dofinansowanie prac konserwatorskich i budowlanych zespołu klasztornego OO. Franciszkanów w Kaliszu. Przewidywany finał prac to grudzień 2018 r.

REKLAMA

We wtorkowej uroczystości podpisania umowy ws. dofinansowania uczestniczyli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, gwardian franciszkanów w Poznaniu o. Leszek Klekociuk oraz gwardian kaliskiego klasztoru o. Waldemar Ułanowicz.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 12 mln zł, z czego dziewięć mln to środki unijne, dwa mln zł pochodzą z budżetu Kalisza, a blisko jeden mln zł to środki własne klasztoru.

Woźniak powiedział, że "to był bardzo dramatyczny konkurs", ponieważ po dotacje unijne, w ramach inwestycji w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu, wystąpiło wielu beneficjentów przy ograniczonej ilości środków finansowych.

- W Kaliszu środki unijne zdobyły dwa sztandarowe obiekty - Kościół Garnizonowy i Kościół OO. Franciszkanów, który brał udział w procedurze odwoławczej, i w rezultacie znalazł się na liście - powiedział Marek Woźniak.

Marszałek podkreślił, że dla niego kościół franciszkanów w Kaliszu ma bardzo sentymentalne znacznie. - Bywałem tutaj jako młody człowiek i zawsze ten kościół funkcjonuje w mojej pamięć - zaznaczył.

Dodał, że spektakularnym elementem w jego pamięci jest ambona w kształcie łodzi. - Muszę powiedzieć, że kiedy spotykam w Polsce czy za granicą podobną ambonę, to wspomnienia z tym związane szczególnie oddziałują na mnie. Podobna ambona jest na przykład w kościele św. Andrzeja w Krakowie - wskazał marszałek.

Według Woźniaka kaliski kościół ma szansę odtworzyć wiele cennych elementów, które zatarł czas. - Ten kościół nie miał szczęścia w historii, bo nawiedzały go pożary, wiele przebudów czy wykorzystanie go na magazyn - poinformował.

Gwardian franciszkanów w Poznaniu o. Leszek Klekociuk powiedział, że "takiego wydarzenia i takiego zakresu prac jeszcze ten kościół i franciszkanie w Kaliszu nigdy nie mieli". Podkreślił, że kaliski klasztor jest jednym z najważniejszych miejsc dla franciszkanów w Polsce, po Wrocławiu i Krakowie.

- Chcemy przywrócić pierwotny kształt nie tylko w kolorystyce, ale we wszystkim, co możliwe. Robimy to w bardzo krótkim czasie, dlatego codziennie przy remoncie pracuje kilkadziesiąt osób na dwie zmiany. Uroczystego otwarcia chcemy dokonać na święta Bożego Narodzenia w 2018 roku - poinformował.

Gwardian z Poznania dodał, że kaliski klasztor, poza posługą kapłańską, będzie także pełnił rolę ośrodka kultury. - Jako franciszkanie w dziedzinie kultury jesteśmy bardzo mocno osadzeni, choćby przez św. Franciszka, który wziął dwa patyczki i grał sobie, jak na skrzypcach. My chcemy pełnić przede wszystkim tę posługę kultury, bo jesteśmy dla ludzi - dodał o. Klekociuk.

Gwardian kaliskiego klasztoru o. Waldemar Ułanowicz powiedział, że nie wiadomo, co w wyniku prowadzonych prac zostanie odkryte i jaka kolorystyka ujrzy światło dzienne spod szarych ścian, "ale podejrzewam, że będzie dużo złota" - podkreślił.

Poinformował także, że w kościele, pomimo prowadzonych prac remontowych, msze św. będą odbywały się w kaplicy.

Kościół franciszkański jest najstarszą świątynią zakonną w Kaliszu. Ufundowany został w 1256 r. przez księżnę Jolantę, wkrótce po kanonizacji św. Stanisława biskupa w Asyżu. W 1257 r. książę kaliski Bolesław Pobożny na miejscu kościoła drewnianego rozpoczął budowę murowanego, do którego w tym samym roku sprowadził zakonników z Krakowa.

W 1339 r. Kazimierz Wielki otoczył klasztor murem fortecznym oraz dokonał gruntownej przebudowy kościoła z typu bazylikowego na halowy. Pożary w roku 1537 i w 1559 zniszczyły klasztor.

Gruntowną restaurację wnętrza kościoła przeprowadzono w latach 1964-1966.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie