REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliony na rewitalizację tarnowskiej starówki

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2018 14:16
Miliony na rewitalizację tarnowskiej starówki
fot. foter

Ponad 21 mln zł przeznaczą władze Tarnowa na projekty związane z rewitalizacją centrum miasta. Miasto pozyskało na ten cel ponad 13,5 mln zł unijnego dofinansowania. Prace remontowe będą prowadzone w obrębie zabytkowego rynku i na przyległych do niego ulicach.

REKLAMA

W poniedziałek umowy gwarantujące dofinansowanie z funduszy UE podpisali wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz przedstawiciele firmy, która będzie realizować projekt.

"Rewitalizacja to nie tylko poprawa estetyki otoczenia, w którym żyjemy, to krok do ożywienia centrum i zwiększenia komfortu życia jego mieszkańców" - podkreślił prezydent Ciepiela.

Jak zaznaczył, zaplanowana rewitalizacja ma na celu także ożywienie tego obszaru i poprawę warunków życia mieszkańców oraz zniwelowanie problemów społecznych tam występujących, w tym bezrobocia, starzenia się mieszkańców, wykluczenia społecznego czy braku przyjaznej przestrzeni publicznej.

Projekt rewitalizacji centrum miasta obejmuje szereg działań - niektóre już trwają lub dobiegają końca, inne zostaną wkrótce rozpoczęte. Znajduje się w nim m.in. gruntowny remont zabytkowego budynku przy Rynku 4, w którym powstanie Tarnowski Park Doświadczeń, renowacja murów miejskich i Małych Schodów wraz zagospodarowaniem położonego przy nim skweru przy ulicy Bernardyńskiej, a także remont placu Kazimierza i ulic - Krótkiej, Katedralnej, Kapitulnej oraz płyty Rynku i zagospodarowanie posesji przy Wałowej 25 wraz z odsłonięciem zabytkowej półbaszty i utworzeniem Multimedialnego Centrum Artystycznego.

Zgodnie z umową, zakończenie projektu planowane jest na koniec przyszłego roku.

Według władz Tarnowa podjęte działania są odpowiedzią na zdiagnozowane w programie rewitalizacji problemy, jakie dotykają centrum tego miasta, przyczynią się do zaprowadzenia ładu w przestrzeni miejskiej, poprawy stanu technicznego infrastruktury, eliminacji barier architektonicznych oraz stworzenia ciekawej oferty edukacyjno-rekreacyjnej, która ożywi starówkę.

"Starówka, będąca wizytówką miasta, wymaga szeregu działań, które w jeszcze większym stopniu zachęcą mieszkańców do przebywania i zamieszkiwania w centrum" - zaznaczył Ciepiela.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie