REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Miliony na stołeczne parki o symbolice historycznej

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2017 11:29
Miliony na stołeczne parki o symbolice historycznej
Fot. unsplash

Ponad 21 mln zł wsparcia z budżetu Unii Europejskiej otrzymają władze Warszawy na rozbudowę trzech parków o symbolice historycznej, m.in. Parku Akcji "Burza" wokół Kopca Powstania Warszawskiego. Wartość projektu, który przedstawiono w środę, wynosi prawie 29 mln zł.

REKLAMA

Dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej dotyczy także terenu Fortu V Włochy oraz Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie; urządzanie tych miejsc ma zakończyć się w 2022 r.

- W Warszawie powstaje bardzo dużo nowych parków, skwerów i terenów zieleni - podkreślił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który na unijne dofinansowanie trzech parków podpisał w środę umowę z wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Romanem Wójcikiem.

- Są to wyjątkowe trzy parki, trzy obiekty, w których pamięć historyczna ma dużo większe znaczenie niż zieleń, która tam się znajduje - ocenił Wójcik.

Urzędnicy poinformowali, że realizacja projektu, który dotyczy utworzenia terenów zieleni o symbolice historycznej, będzie kosztować 28 mln 826 tys. zł. Wkład miasta Warszawy wynosi 7 mln 214 tys. zł. Dofinansowanie będzie pochodzić ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W sumie Polska na lata 2014-2020 ma do wykorzystania ok. 82,5 mld euro środków UE. W poprzedniej perspektywie (2007-2013) miała na to ok. 15 mld euro mniej.

Dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej trzy parki w stolicy Polski zajmują ponad 25 ha powierzchni. Władze Warszawy przekonują, że po ich renowacji staną się one atrakcyjniejszymi miejscami odpoczynku, rekreacji oraz spędzania wolnego czasu przez mieszkańców.

W Parku Akcji "Burza" wokół Kopca Powstania Warszawskiego - miejscu symbolicznym dla mieszkańców stolicy - przewidywana jest np. "spiralna aleja prowadząca na szczyt z miejscami ustawienia elementów pomnikowych, placów i tarasów widokowych". - Do parku przewidziano w sumie osiem wejść. Wejście główne, podkreślające oś widokową zakończoną oświetlonym pomnikiem na szczycie kopca, będzie kontynuacją istniejących monumentalnych schodów - planują urzędnicy. Dodają też, że ze względu na charakter parku wyróżniono dwa typy zieleni - ozdobną o charakterze ogrodowo-parkowym oraz naturalistyczno-parkową.

- Większa część parku będzie miała charakter naturalistyczny, główny nacisk zostanie położony na uporządkowanie drzewostanu - czytamy w przekazanej informacji prasowej, w której dodano, że przewidziana jest także budowa toru z przeszkodami ziemnymi dla rowerów górskich.

Zabytkowemu Fortowi V Włochy przybędą z kolei place zabaw dla dzieci, miejsce do ćwiczeń dla dorosłych, stoły do gier planszowych, w ping ponga, szachy terenowe oraz boisko do siatkówki plażowej. "Wykonane zostaną kompleksowe prace ziemne - oczyszczenie i utylizacja odpadów z fosy, wzmocnienie skarp, odtworzenie ziemnych elementów fortyfikacji itp. Powstaną nowe ciągi spacerowe, ławki, kosze na śmieci. Prace dotyczące zieleni obejmują posadzenie drzew i krzewów (m.in. dębów, brzóz, róż okrywowych), urządzenie trawników-łąk, rozmieszczenie karmików dla ptaków, +hoteli+ dla owadów" - podali urzędnicy.

Planowane prace na Ursynowie to m.in. uporządkowanie istniejącej zieleni (oczyszczenie terenu, usunięcie samosiejek) i założenie ok. 6 ha trawników, posadzenie 300 nowych drzew i 0,5 ha krzewów. Również tutaj mają powstać nowe place zabaw dla dzieci, urządzenia do gier, ciągi spacerowe i biegowe, a także droga rowerowa, plac centralny i aleja z oświetleniem parkowym.

W ostatnich latach w Warszawie - jak podał stołeczny ratusz - powstało w sumie siedem parków w kilku dzielnicach miasta. Tereny zielone zajmują ponad 40 proc. powierzchni miasta. Prawie 740 ha to parki. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie