REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliony na termomodernizację budynków edukacyjnych w regionie Dolnego Śląska

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2021 12:43
Miliony na termomodernizację budynków edukacyjnych w regionie Dolnego Śląska
Miliony na termomodernizację budynków edukacyjnych w regionie, fot. shutterstock

Prawie 100 mln zł ze środków unijnych trafi do 29 jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych na termomodernizację budynków edukacyjnych. W perspektywie unijnej 2014-2020 na działania związane z niską emisją samorząd województwa przeznaczył prawie 2 mld zł.

REKLAMA

Do konkursu organizowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego wpłynęło 31 projektów, z czego 29 zostało pozytywnie ocenionych i wybranych do otrzymania dofinansowania na łączną kwotę niemal 100 mln zł. Konkurs realizowany jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Mogły w nim startować podmioty posiadające lub zarządzające budynkami użyteczności publicznej, w których mieszczą się placówki edukacyjne - żłobki, przedszkola i szkoły.

"Jesteśmy mocno zdeterminowani, jako samorządy, żeby Dolnoślązacy oddychali czystym i zdrowym powietrzem, dlatego też przeznaczamy ogromne środku na poprawę jego jakości. Łącznie, w kończącej się perspektywie unijnej na gospodarkę niskoemisyjną przeznaczyliśmy już prawie 2 mld zł, w tym na produkcję energii ze źródeł odnawialnych - ponad 240 mln zł, wdrażanie strategii niskoemisyjności - ponad 670 mln zł, podniesienie efektywności energetycznej w małych i średnich przedsiębiorstwach - ponad 114 mln zł oraz w budynkach użyteczności publicznej sektora mieszkaniowego - ponad 840 mln zł" - mówił marszałek województwa Cezary Przybylski na wtorkowym briefingu prasowym.

Ogłoszone właśnie dofinansowanie przeznaczone zostanie m.in. na wymianę lub modernizację źródeł ciepła, ocieplenie budynków, podłączenie do sieci ciepłowniczej, czy montaż mikroinstalacji OZE.

"Termomodernizacja budynków jest niezwykle istotna, nie tylko ze względu na obniżenie kosztów ogrzewania, ale przede wszystkim na efekt ekologiczny, który jest kolejnym przejawem dbałości o środowisko" - podkreślił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Zapowiedział, że samorząd województwa podtrzymuje zobowiązanie, że w nadchodzącej perspektywie unijnej na lata 2021-2027 środki przeznaczane na ten cel będą równie duże. "Co prawda wiele zostało już zrobione przez zostanie lata, natomiast to zadanie związane z ograniczaniem niskiej emisji, z poprawą efektywności energetycznej nie jest zakończone, jest jeszcze dużo pracy przed nam" - dodał Macko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie