REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliony na utworzenie muzeum II wojny światowej w Zakopanem

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2021 09:40
Miliony na utworzenie muzeum II wojny światowej w Zakopanem
Miliony na utworzenie muzeum II wojny światowej w Zakopanem, fot. shutterstock

Muzeum Tatrzańskie otrzymało 12 mln zł dotacji z funduszy unijnych i 4 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego na utworzenie w dawnej siedzibie gestapo w Zakopanem muzeum poświęconemu II wojnie światowej na Podtatrzu. Muzeum poszukuje świadectw i pamiątek z czasów okupacji niemieckiej na Podhalu, Spiszu, Orawie.

REKLAMA

Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na remont zniszczonego budynku willi Palace, czyli dawnej siedziby gestapo w mieście pod Giewontem zwaną Katownią Podhala i uruchomienie w nim muzeum. Będzie to kolejna filia Muzeum Tatrzańskiego.

Od 2020 roku Muzeum Tatrzańskie pracuje nad dokumentacją remontu konserwatorskiego budynku Palace, nad scenariuszem wystawy, opracowywaniem materiałów archiwalnych oraz pozyskiwaniu pamiątek i świadectw.

"W drodze przetargu wybraliśmy firmę, która przygotowała projekt budowlany. Obecnie jesteśmy na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, a na przełomie roku 2021/22 planujemy ogłosić przetarg na prace budowlane. Pracujemy jednocześnie nad scenariuszem wystawy, gromadzimy zbiory, artefakty oraz wywiady ze świadkami historii" - powiedział PAP Murzyn.

Jak wyjaśnił, ekspozycja stała w nowym muzeum będzie przede wszystkim poświęcona ofiarom II wojny światowej, ludziom, którzy przeszli przez więzienie w Palace, tym którzy tu zginęli albo zostali wysłani do obozów zagłady.

"Chcemy opowiedzieć jak wyglądała okupacja nie tylko w Zakopanem, ale i na całym Podhalu. Chcemy opowiedzieć tę historię z perspektywy różnych postaw i różnych spojrzeń. Pojawi się temat Konfederacji Tatrzańskiej i Kurierów Tatrzańskich, ale także temat goralenvolku. Chcemy opowiedzieć jak ten proceder współpracy z okupantem wyglądał naprawdę, ponieważ goralenvolk obrósł mitami, które przewyższają prawdziwą skalę tego zjawiska" - wyjaśnił wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

W muzeum będzie także zaznaczony temat relacji polsko-słowackich podczas wojny oraz różnych form oporu wobec okupanta.

Władze Muzeum Tatrzańskiego poszukują wszelkich świadectw i pamiątek z czasów niemieckiej okupacji na Podhalu. "Szukamy wszelkich świadectw związanych z okresem II wojny światowej na Podtatrzu. Mogą być to na przykład rzeczy związane z osobami, które trafiły do siedziby gestapo w Palace, mogą być to listy, dokumenty, dzienniki czy karty pracy wywiezionych na przymusową pracę w Rzeszy. Cenne są także relacje osób, które pamiętają te czasy i mogą o nich opowiedzieć" - zaapelował wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Wybudowana w 1930 r. willa Palace w okresie II wojny światowej służyła hitlerowskiemu okupantowi za siedzibę gestapo. Znajdowały się tam m.in. gabinety przesłuchań i cele więzienne, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano setki działaczy ruchu oporu z całego regionu. Cześć z nich trafiła stąd do obozów koncentracyjnych. Po wojnie komendanci zakopiańskiej katowni Robert Weissmann dostał wyrok zaledwie siedmiu lat więzienia, którego i tak nie odsiedział, ponieważ wyszedł warunkowo na wolność. Jego zastępca i późniejszy komendant Richard Arno Sehmisch dostał wyrok czterech i pół roku więzienia.

Wśród więźniów "Palace" byli m.in. Franciszek Gajowniczek za którego życie w Auschwitz oddał św. Maksymilian Kolbe oraz Kurierzy Tatrzańscy - Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak.

W latach powojennych w budynku Palace mieścił się m.in. żłobek, szkoła i pensjonat. W 2017 r. obiekt nabyło za kwotę 11,5 mln zł miasto Zakopane przy wsparciu budżetu państwa - z rezerwy budżetowej przeznaczono na ten cel niemal 9 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie