REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miliony na zabytkową katedrę w Koszalinie

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2018 14:36
Miliony na zabytkową katedrę w Koszalinie
fot. shutterstock

Najcenniejszy zabytek sakralny w Koszalinie - kościół katedralny z XIV w. - poddany zostanie w tym roku konserwacji. Koszt prac w 85 proc. sfinansuje unijna dotacja w wysokości prawie 3 mln zł. Umowa na jej przyznanie została podpisana w środę.

REKLAMA

Całkowita wartość planowanej konserwacji koszalińskiej katedry to ponad 3,4 mln zł. Unijna dotacja pokryje 85 proc. kosztów i wyniesie prawie 3 mln zł. Miasto Koszalin na tę inwestycję przekazało 300 tys. zł, diecezja koszalińsko-kołobrzeska przeznaczyła 185 tys. zł, a parafia z własnego budżetu 27 tys. zł.

W środę wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj i proboszcz parafii katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Dariusz Jastrząb podpisali umowę dotyczącą przekazania unijnej dotacji.

Jak poinformował ks. Jastrząb prace zakładają wymianę posadzki wraz z instalacją ogrzewania podłogowego, elektryki i renowacji historycznej katedry. Pracom konserwatorskim poddane zostaną żebra, sklepienia, ściany i elementy metalowe świątyni. Zaplanowano także wykonanie szklenia ochronnego na oknach w prezbiterium oraz nastawy dla obrazu "Ostatnia Wieczerza" z Łękna. Renowacje przejdzie także ceglany mur od strony ul. Bolesława Chrobrego.

Ks. Jastrząb dodał, że w świątyni zamontowanych zostanie 9 tablic informacyjnych w językach: polskim, angielskim i niemieckim oraz w języku braille'a z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.

Realizacja planowanej inwestycji rozpocznie się w marcu i zakończy w październiku 2018 r. Wykonawca ma zostać wybrany w ciągu dwóch tygodni i wtedy też ustalony zostanie ostateczny harmonogram prac. To istotne przede wszystkim w związku ze zbliżającą się Wielkanocą.

Ks. Jastrząb liczy na to, że w święta katedra będzie mogła pozostać otwarta dla wiernych. "To jednak jest jeszcze kwestią uzgodnień z wykonawcą. Może być tak, że posługa zostanie przeniesiona do kościoła pw. św. Józefa, Oblubieńca NMP" - stwierdził ks. Jastrząb.

Podpisana umowa w Koszalinie jest ostatnią z tych, które dotyczą projektów realizowanych w tym roku przy dofinansowaniu w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe". Wsparcie o łącznej w wysokości ponad 40 mln zł ostatecznie pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim.

Kościół katedralny w Koszalinie powstał w XIV w. jako trzynawowy obiekt z wieżą. Charakterystycznymi elementami świątyni są ołtarz główny, krucyfiks gotycki, wczesnogotycka chrzcielnica, neogotyckie organy oraz obraz "Zmartwychwstanie" autorstwa Augusta Friedricha Hauptnera

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie