REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Miłośnicy Historii i Zabytków Krakowa chcą powołać Instytut Kraków

  • Autor: PAP
  • 10 kwi 2018 16:02
Miłośnicy Historii i Zabytków Krakowa chcą powołać Instytut Kraków
fot. pexels

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa chce powołać niezależny, wolny od wpływów politycznych Instytut Kraków. Jednostka mogłaby – zdaniem prezesa Towarzystwa prof. Jacka Purchli – zacząć działać za dwa, trzy lata.

REKLAMA

Według prof. Jacka Purchli rośnie zapotrzebowanie na wiedzę ekspercką o mieście i jest potrzeba, aby jedna instytucja skupiała wszystkich badaczy Krakowa z Krakowa i spoza Krakowa.

"Jest zapotrzebowanie na ekspertyzy, wiedzę itd. Z drugiej strony świat ekspertów jest bardzo rozproszony" - powiedział we wtorek dziennikarzom profesor.

"W różnych instytucjach, też nieuniwersyteckich, specjaliści różnych dziedzin badają Kraków. Mamy geografów, socjologów, antropologów, nie tylko historyków, historyków sztuki czy archeologów. Jest to wiedza interdyscyplinarna" - mówił prof. Purchla.

Jak zaznaczył, Instytut Kraków skupiałby tych specjalistów, podejmowałby debatę publiczną nad różnorodnymi wątkami dotyczącymi miasta, prowadziłby badania nad przeszłością, ale i służył stawianiu diagnoz nt. sytuacji obecnej i wizji na przyszłość.

Prof. Jacek Purchla podkreślił, że Instytut Kraków byłby jednostką niezależną, pozapolityczną. "Chcemy stać z boku jako instytucja, która zajmować ma się meritum, a nie polityką" - zaznaczył.

Siedzibą Instytutu Kraków byłaby kamienica przy ul. św. Jana 12 - jest to siedziba Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Towarzystwo remontuje budynek m.in. z myślą o utworzeniu Instytutu Kraków. W tym roku na prace konserwatorskie otrzymało 141 tys. zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Członkowie organizacji spodziewają się, że w trakcie konserwacji odkryją późnorenesansowe polichromie.

Pomysł utworzenia Instytutu Kraków - powiedział profesor - z życzliwością przyjął prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa na wtorkowym spotkaniu prasowym podsumowało także trwające od roku obchody 120-lecia swojej działalności.

"To był owocny jubileusz" - powiedział prezes Towarzystwa i wśród najważniejszych wydarzeń ostatniego roku wymienił m.in. przyznanie Towarzystwu medalu Cracoviae Merenti za zasługi dla miasta. Istotną sferą aktywności Towarzystwa są - podkreślił prezes - edukacja i działalność wydawnicza.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa jest jedną z najstarszych polskich organizacji społecznych. Zostało powołane w listopadzie 1896 r., a jego pierwsze walne zgromadzenie odbyło się 6 stycznia 1897 r. Jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków miasta, troska o ich stan i ochronę.

Wśród członków Towarzystwa byli wybitni artyści, uczeni i społecznicy m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Friedlein, Józef Mehoffer, Karol i Stanisław Estreicherowie oraz adwokat Klemens Bąkowski, który podarował organizacji obecną jej siedzibę przy ul. św. Jana 12. Od 1980 r. przez 35 lat Towarzystwem kierował wybitny historyk prof. Jerzy Wyrozumski. Organizacja liczy ok. 300 aktywnych członków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie