Minister klimatu prognozuje: elektromobilność szansą na dynamiczny rozwój gospodarczyPAP - 21-11-2019 11:19


Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach - uważa minister klimatu Michał Kurtyka. Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów - dodaje.

"Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury" - powiedział Kurtyka w czwartek podczas forum poświęconego elektromobilności.

Jak mówił, jesteśmy liderem, jeśli chodzi o produkcję e-busów; w 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze - dodał.

Jego zdaniem rozwijamy też z sukcesem sektor magazynowania energii; 40 proc. baterii w UE pochodzi z Polski. "Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacji ładowania w całym kraju" - oświadczył minister. Zwrócił uwagę, że największą na świecie ładowarkę pantografową o mocy 540 kW zbudowano w Polsce.

Kurtyka powiedział, że dzięki elektromobilności budujemy mosty między państwami, zyskujemy szansę wymiany doświadczeń między krajami geograficznie odległymi.

"W przygotowaniu Forum brało udział 44 państwa, co reprezentuje połowę ludzkości" - wskazał. (PAP)

autor: Piotr Gozdowski

pgo/ pad/