×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mieć nowy gmach. Powstanie tuż przy Trasie Łazienkowskiej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 17 lut 2023 09:00
Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mieć nowy gmach. Powstanie tuż przy Trasie Łazienkowskiej
Za projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych odpowiada pracownia Dziuba Architekci, fot. mat. pras.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mieć nowy gmach. Powstanie tuż przy Trasie Łazienkowskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce zrezygnować z najmu powierzchni biurowych w Warszawie na rzecz własnego kompleksu. Nowy obiekt ma powstać w kwartale między al. Szucha a al. Armii Ludowej, a za jego projekt odpowiada pracownia Dziuba Architekci.

REKLAMA

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło przygotowania do budowy nowego obiektu biurowego na działce przy al. Armii Ludowej 3/5 w Warszawie.
  • Celem planowanej inwestycji jest zaspokojenie w sposób kompleksowy bieżących potrzeb lokalowych MSZ, a docelowo rezygnacja z komercyjnego najmu powierzchni biurowych na mieście.
  • MSZ dąży do ulokowania komórek organizacyjnych w jednym miejscu, tj. w kwartale między al. Szucha a al. Armii Ludowej.
  • Za projekt architektoniczny odpowiada pracowania Dziuba Architekci.

W celu zobrazowania faktycznych możliwości zabudowy działki między al. Szucha a al. Armii Ludowej, MSZ zleciło zewnętrznej pracowni projektowej wykonanie wariantowej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego biurowca wraz z określeniem szacunkowych kosztów budowy oraz przeprowadzenie wstępnych uzgodnień z miastem (konserwator zabytków oraz państwowa straż pożarna). Prace sfinalizowano w 2022 r.

Zakładana jest budowa pięciokondygnacyjnego obiektu. Powierzchnia całkowita przyszłego obiektu to 7,180 mkw. Na parterze przewidziano strefę konferencyjno-szkoleniową z zapleczem sanitarnym i socjalnym, natomiast pozostałe kondygnacje obejmują powierzchnię biurową, zaprojektowaną w klasycznym dla budynków biurowych układzie 3-traktowym. Zaproponowana przez projektantów bryła budynku ma kształt zbliżony do prostopadłościanu z przewężeniem akcentującym oś głównego wejścia zlokalizowanego od strony budynku MEN.  Elewacja wejściowa została podkreślona dwukondygnacyjnym podcieniem. Aby przełamać proporcje wydłużonych boków, zastosowano wertykalne podziały elewacji w formie betonowych, skręconych filarów, wysuniętych w stosunku do okien budynku. Pod względem architektonicznym budynek cechuje się nieskomplikowaną, ale kształtną formą, a przełamanie bryły filarami oraz oszklenia nadają budynkowi lekkości.

Wstępny harmonogram zakłada realizację inwestycji na przestrzeni 3 lat od jej uruchomienia. Dalsze działania uzależnione są od pozyskania środków finansowych na przeprowadzenie pełnego procesu budowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie