Pod koniec maja na warszawskiej Pradze przy ulicy Inżynierskiej 3 odbyło się otwarcie galerii Nizio Interior, prezentującej realizacje uznanych polskich designerów. Pomysłodawcą i założycielem galerii jest uznany architekt - Mirosław Nizio.
Galeria Nizio Interior powstała w budynku przy ulicy Inżynierskiej 3, w którym w pierwszej dekadzie XX wieku mieściły się składy Wróblewskiego, czyli największy w przedwojennej Warszawie magazyn mebli. Zespół praskich gmachów powstał w latach 1910-1914, a "Towarzystwo Akcyjne Przechowywania i Przewozu Mebli i Towarów" rozpoczęło działalność już pod koniec XIX wieku. Ulokowanie galerii Nizio Interior w zrewitalizowanym, stuletnim obiekcie nie jest więc przypadkowe – galeria bezpośrednio nawiązuje do architektonicznej historii budynku i podkreśla ciągłość jego funkcji, a surowa, loftowa estetyka wnętrza w połączeniu z nowoczesnym designem tworzy unikatowe miejsce na artystycznej mapie stolicy. W galerii będzie można nie tylko obejrzeć, ale też kupić realizacje polskich i zagranicznych projektantów, które wpisują się w stylistykę industrialną. Są to głównie meble i oświetlenie, ale także naczynia, ceramika, metaloplastyka, a nawet rowery.
W galerii Nizio Interior jako jedynej w Polsce prezentowane jest oświetlenie marek Zapalgo i LampAttack. Oprócz nich będzie można kupić lampy takich producentów jak Kozo, House & More, RefreszDizajn i Natural Born Design. Znajdą tu również swoje miejsce meble projektu Oskara Zięty, nagradzane najważniejszym polskimi i światowymi wyróżnieniami w dziedzinie designu. W przestrzeni galerii umieszczona będzie również wyjątkowa ceramika z cyklu Art Food, zrealizowana przez grupę studentów poznańskiej School of Form i londyńskiego Royal College of Art, pracujących pod okiem Marka Cecuły.
Galeria Nizio Interior ma wyłączność na sprzedaż prac wybranych projektantów i prezentuje głównie tych artystów, których dzieła produkowane są czasem tylko w kilku egzemplarzach. Będzie jedynym miejscem, gdzie swoją nową, autorską kolekcję porcelany inspirowanej estetyką cyfrową zaprezentuje Bartek Mejor, absolwent prestiżowego Royal College of Arts w Londynie, na co dzień współpracujący z rozpoznawalnymi na arenie międzynarodowej markami – Vista Alegre, Fabbian czy Wedgwood. Galeria Nizio Interior podjęła również współpracę z poznańską firmą Nowy Model, silnie wspierającą projektantów i kształtującą kierunek rozwoju współczesnego polskiego wzornictwa. Oprócz ekspozycji designu na Inżynierskiej 3 będą organizowane cykliczne wystawy fotografii. Podczas otwarcia widzowie zobaczyli prace Borysa Makarego, jednego z najbardziej uznanych polskich artystów – współpracował między innymi z Richardem Warrenem, jego prace nagradzane były na prestiżowych konkursach w Paryżu i Nowym Jorku.
W galerii będzie można również kupić meble marki Nizio Interior. Idea marki to wypadkowa architektonicznej i designerskiej działalności Mirosława Nizio, fascynacji meblarskim recyklingiem i nadawaniem przedmiotom nowych znaczeń. Fotele oraz stoły wchodzące w skład kolekcji tworzone są zgodnie z zasadą 3xR: recycle, reuse, remake. Zgodnie z tą zasadą projektant nadaje im nowe życie, kształt a także zastosowanie. W efekcie powstają unikatowe i ponadczasowe obiekty, w których funkcjonalność łączy się z najwyższą rzemieślniczą jakością. Każdy z mebli wchodzących w skład kolekcji Nizio Interior może być skonfigurowany zgodnie z życzeniem i potrzebami klienta.
Założycielem galerii jest architekt – Mirosław Nizio, projektant i wykonawca m.in. ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich, który oprócz architektury zajmuje się również rzeźbą, designem i animacją kultury. W kamienicy przy ulicy Inżynierskiej mieści się biuro architektoniczne Nizio Design International, które ma na koncie realizacje oraz rewitalizacje najważniejszych przestrzeni kulturalnych w Polsce (m.in. wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego, Świętokrzyskiego Sztetla w Chmielniku czy Starej Kopalni w Wałbrzychu).
Ulokowanie galerii Nizio Interior w przedwojennym gmachu na warszawskiej Pradze podkreśla ciągłość przedwojennej funkcji budynku, a także zapewnia możliwość prezentacji najciekawszych osiągnięć polskiego designu oraz prac uznanych rodzimych fotografów.
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka