×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mistrzowska rewitalizacja spod kreski słowackich architektów. W starej fabryce nie ma już produkcji, ale można zrobić event

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 kwi 2018 09:01
Mistrzowska rewitalizacja spod kreski słowackich architektów. W starej fabryce nie ma już produkcji, ale można zrobić event
fot. Jakub Skokan, Martin Tůma - BoysPlayNice

Słowaccy architekci dali nowe życie pewnej starej fabryce w Bratysławie. Jeszcze w czasach wspólnej, socjalistycznej historii Czechów i Słowaków produkowano tu bloki betonowe w imię lepszej przyszłości. Teraz można wystawić sztukę, zrobić koncert lub event biznesowy.

REKLAMA

Budynek Mlynice jest częścią dużego poprzemysłowego terenu fabryk Lekkich Materiałów Budowlanych w Bratysławie. Od lat 60. XX wieku produkowano tu m.in. prefabrykowane bloki betonowe, płyty i cegły. Produkcja nieprzerwanie trwała do 1992 r. Później, po prywatyzacji sprzedano kompleks prywatnemu inwestorowi, który postanowił dać nowe życie industrialnemu obiektowi.

Projekt architektoniczny spod kreski pracowni Gutgut opiera się na założeniach strukturalnych oryginalnego budynku. I tak rama z betonu zbrojonego została zachowana, choć zmieniono samo wypełnienie. Fasada otwiera się celowo w miejscach, w których jest zgodna z nowym układem, bez żadnych kompromisów i w odniesieniu do nośności istniejących konstrukcji obwodowych. Nowe otwory okienne mają swobodną i czytelną kompozycję, w przeciwieństwie do oryginalnej, racjonalnej siatki otworów okiennych typowych dla budynku przemysłowego.

Obiekt Mlynica jest podzielony na trzy obszary funkcjonalne. Architekci zaproponowali nowy program, postawiono na przestrzeń eventową, pomieszczenia biurowe i mieszkania - te trzy części połączone są za pomocą centralnej przestrzeni dawnej hali produkcyjnej. Sztywna konstrukcja szkieletu uzupełniona jest przezroczystymi "ściankami" wzmocnionymi panelami z drewna. Trzy nowe piętra przeznaczono dla biur.

Projekt opiera się na kontraście między tym, co stare a nowe, podkreślając wartość oryginalnego budynku i przemysłowy kontekst miejsca. Konstrukcja obiektu została nie tylko zachowana, ale architekci zrobili wszystko, aby przyciągała uwagę i harmonijnie łączyła się z tym, co nowe.

Dawny kompleks przemysłowy, o charakterze czysto produkcyjnym, stał się dzięki mistrzowskiej rewitalizacji nowoczesnym wielofunkcyjnym budynkiem, w którym znajdzie się miejsce na wydarzenia kulturalne i różnego rodzaje eventy.


Lokalizacja: Turbínová 13, Bratysława
Inwestor: Teslová, s. r. o.
Projektant: Gutgut (Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek).
Współautorzy: Roman Žitňanský, Patrícia Botková, Katarína Bergerová.
Autor identyfikacji wizualnej: Ľubica Segečová
Dostawca: ise, s. r. o.

Autor zdjęć: Jakub Skokan, Martin Tůma - BoysPlayNice

Projekt: 2015-2016
Realizacja: 2016-2017
Powierzchnia działki: 2676 mkw.
Powierzchnia zabudowy: 857 mkw.
Powierzchnia netto: 3695 mkw.
Zbudowana objętość: 20100 m3

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie