REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Młodzież remontuje historyczne pomniki

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2017 16:18
Młodzież remontuje historyczne pomniki
Fot. unsplash

Wrocławscy uczniowie i studenci wyremontowali pomnik legionistów z Żelaznej Brygady na dawnych Kresach RP w miejscowości Pasieczna. To upamiętnienie żołnierzy, którzy w roku 1918 walczyli o odzyskanie niepodległości Polski.

REKLAMA

Jak powiedziała PAP Grażyna Orłowska-Sondej, 4 listopada w Pasiecznej na Ukrainie odbędzie się uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika Żelaznej Brygady.

- Ten remont, odnowienie pomnika, przeprowadzili studenci z wrocławskiego uniwersytetu oraz uczniowie szkoły gastronomicznej i zespołu szkół w Lubawce. Dzieciaki same lały beton pod postument, ponieważ na Ukrainie nie ma fachowców, gdyż wszyscy pracują na budowach w Polsce - powiedziała organizatorka akcji.

Orłowska-Sondej od kilkunastu lat prowadzi akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", w ramach której wyremontowano na dawnych Kresach kilkaset polskich cmentarzy. Biorą w niej udział dolnośląscy uczniowie i samorządy.

Fundusze na remont pomnika uzyskano m.in. podczas ogłoszonej przez TVP Polonię zbiórki wśród rodaków, którzy oglądają te telewizję zagranicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie