×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Modernistyczne kino Tęcza na warszawskim Żoliborzu zostanie przebudowane

  • Autor: UM Warszawa
  • 08 lis 2022 09:50
Modernistyczne kino Tęcza na warszawskim Żoliborzu zostanie przebudowane
Modernistyczne kino Tęcza na warszawskim Żoliborzu zostanie przebudowane, fot. creative commons Wikipedia

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłosiło przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy warszawskiego kina Tęcza. Ten modernistyczny budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, dlatego podczas jego adaptacji zachowana zostanie najwyższa dbałość o detale architektoniczne.

REKLAMA

  • Ogłoszono przetarg na przebudowę kultowego kina Tęcza na warszawskim Żoliborzu.
  • Po remoncie będzie to nowoczesne kino oraz przestrzeń służąca wydarzeniom kulturalnym.

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Za jego kształt na przestrzeni lat odpowiadali najlepsi architekci m.in.: Bruno Zborowski, Szymon Syrkus. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym. Od 1997 z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.  

W grudniu 2020 roku m.st. Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów tego miejsca – kino Tęcza zostanie odnowione i swoją siedzibę zorganizuje w nim Centrum Wajdy.

Po przebudowie przy ul. Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie też wyposażone w niezbędny sprzęt pozwalający na streaming organizowanych wydarzeń na platformie VOD Warszawa. Ale w Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.

Dziedziniec, który przez ostatnie dwa sezony wakacyjne był wykorzystywany na organizację pokazów i wystaw plenerowych oraz warsztatów dla dzieci i spotkań sąsiedzkich, zachowa swoją funkcję. Po modernizacji znajdzie się miejsce przede wszystkim – na zieleń, tak by nawiązać do okolicznych podwórek w koloniach WSM przy ul. Suzina.

Ogłoszony właśnie przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową zakłada także sprawdzenie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii oszczędzających wodę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie